Екосхема за запазване и възстановяване на почвения потенциал - насърчаване на зелено торене и органично наторяване (Еко-ЗВПП) е една от предпочитаните екосхеми и тя предвижда две екологични практики - отглеждане на непроизводствени междинни култури или покривни култури с последващо зелено торене и използване на органични торове и подобрители на почвата, съгласно план за управление на хранителните вещества, изготвен от агроном.
За Кампания 2025 по екологичната практика за отглеждане на непроизводствени междинни или покривни култури допустими за отглеждане смески от не-житни и житни култури.
Много важно е покривните култури да бъдат налични на полето поне в периода от 15 октомври 2025 г. до 15 февруари 2026 г., а междинните култури да са налични на полето минимум в периода от 1 октомври до 1 декември 2025 г.
Стопаните трябва да имат предвид, че не се приемат за площи по екосхемата нивите, засети със зимни култури за получаване на реколта или използване за паша.
Междинните и покривните култури се използват за последващо зелено торене (посредством заораване, валиране, естествено измръзване или друг метод на механично терминиране на културата по избор на земеделския стопанин). Покривните култури се използват за осигуряване на покривка през зимния период. В периода на отглеждане на междинните култури/покривните култури не трябва да се прилагат изкуствени торове и продукти за растителна защита. За терминирането на културите не е приложим хербицид.
По практиката за използване на външни органични подобрители на почвата стопаните трябва да внасят органични вещества в почвата чрез пет вида подобрители и техники - подобрители получени чрез процес на аеробно третиране от отпадъчна биомаса, подобрители получени чрез процес на анаеробно третиране от отпадъчна биомаса, подобрители получени чрез процес на биологично третиране от отпадъчна биомаса чрез червеи, подобрители получени чрез процес на термално третиране от отпадъчна биомаса и при използване на нискоемисионни техники за прилагане на течен оборски тор - впръскване на течен оборски тор; включване в рамките на 4 часа от прилагането.
Стандартите за земята през 2025 г.: Какви са валидните правила?
“Органични торове и подобрители на почвата“ според дефиницията могат да бъдат органични подобрители, органични торове, микробиални торове, органо-минерални торове, обработен оборски тор и растителни биостимуланти.
Забранява се използването на подобрители на почвата, получени след химическо третиране.
За целите на екосхемата земеделският стопанин трябва да има и спазва План за управление на хранителните вещества, изготвен от агроном. Използването на външни органични подобрители на почвата се осъществява съгласно плана за управление на хранителните вещества. Планът и копие от дипломата на агронома, който го е изготвил, се представят до 3 седмици след края на кампанията по подаване на заявленията за подпомагане чрез Системата за електронни услуги (СЕУ).
Доказването на вложените обеми подобрител на съответния парцел се извършва чрез разходооправдателни документи и дневници за проведените растителнозащитни мероприятия и торене за вложени подобрители на съответния парцел.
Стопаните могат и сами да произведат органичните подобрители за почвата, като вместо фактури, трябва да представят становище от съответната Областна дирекция по безопасност на храните за завършен процес по аеробно или анаеробно третиране на оборски тор или да представят доказателства за лицензирана площадка за третиране на отпадъци със съответните кодове, а когато площадката е на друго лице - и протоколи за произведена продукция, идентична на вложената, или да представят доказателства за наличието на растителни остатъци след термична обработка.
1 КОМЕНТАРА
08.03.2025