Европейската комисия (ЕК) прие решение за изпълнение ЕС) 2024/3109 относно някои временни спешни мерки във връзка с инфекция с вируса на чумата по дребните преживни животни в България, научи Агри.БГ. 

Според решението на ЕК, публикувано в официалния вестник на Комисията, заради обявеното на 25 ноември 2024 г. огнище на чума по ДПЖ в община Велинград, област Пазарджик България определя ограничителна зона, която включва защитна зона, надзорна зона и допълнителна ограничителна зона, в която има разписани мерки за прилагане според Делегиран регламент (ЕС) 2020/687. 

Решението на ЕК определя защитна зона с радиус от 3 км около огнището, като мерките в нея трябва да действат до края на 2024 г., надзорната зона с радиус 10 км около огнището е с валидност на мерките до 8 януари 2025 г. Въвежда се и допълнителна ограничителна зона, която обхваща територията на цялата област Пазарджик, като там мерките остават валидни с цел да се избегне разпространението на болестта из цялата страна, до 7 февруари 2025 г., пише в решението. Самото решение пък е със срок на изпълнение до края на февруари 2025 г. 

Биосигурност: Как трябва да бъде оборудвана ферма за ДПЖ в случай на зараза?


Поради сериозността и неотложността на ситуацията и с цел незабавно да се ограничи разпространението на болестта след тази първа поява в посочената държава-членка е необходимо също така да се гарантира, че не се извършва движение на животни от защитните, надзорните и допълнителните ограничителни зони към местоназначения извън външния периметър на допълнителната ограничителна зона, както и да се изключат възможните дерогации от забраната за движение на животни, предвидени в Делегиран регламент (ЕС) 2020/687, за определен период от време, за да се предотврати разпространението на болестта на далечни разстояния”, е записано още в решението на ЕК. 


Според решението компетентният орган в държавата-членка, в случая Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), трябва да гарантира изпълнението на решението, да въведе нужните мерки и да прави съответните изследвания в обявените зони. 

В 3километровата зона около огнище на инфекциозна болест се извършват клинични прегледи, термометриране и взимане на кръв от всички стада и от всички животни, които се намират в тази зона, като целта е да се види дали този вирус продължава да се разпространява, а в 10-километровата зона се извършват само клинични прегледи, тоест да видим дали някъде това заболяване не е продължило да се разнася”, разясни за Агри.БГ доц. Д-р Илиян Костов, главен ветеринарен лекар на България. 


Транспортирането на животни в допълнителната ограничителна зона трябва да става само с придружаващи документи за преглед, а извън тази зона е забранено предвид ограничението в дерогациите, които ползволява решението на ЕК. 

В момента стадото овце във Велинград е карантинирано, а министърът на земеделието и храните обяви, че животните няма да бъдат евтаназирани. Същевременно е изпратена втората проба в лаборатория във Франция, където да бъдат направени нови изследвания дали животните са болни от чума по ДПЖ.