Европейската комисия прие във вторник (28 януари) предложение за налагане на мита върху редица селскостопански продукти от Русия и Беларус, както и върху някои азотни торове. Става дума за останалите 15% селскостопански продукти, внесени от Русия, които все още не са били обект на повишени мита. 

 

Предложението на Европейската комисия трябва да бъде разгледано от Европейския парламент и прието от държавите-членки с квалифицирано мнозинство. 

Ако предложението бъде прието, целият внос на селскостопански продукти от Русия ще бъде обложен с мита на ЕС. Това има за цел да намали зависимостта на ЕС от руски и беларуски земеделски стоки и да отреже Москва от приходите от техния износ.

„Искаме да отслабим допълнително руската военна икономика, като същевременно намалим зависимостта на ЕС, подкрепим нашата индустрия и поддържаме глобалната продоволствена сигурност“, коментира предложението еврокомисарят по търговията Марош Шефчович.

Политикът увери, че ЕС ще предприеме необходимите стъпки, за да гарантира, че нито фермерите в ЕС, нито европейската торова индустрия ще пострадат от повишените мита. Новите тарифи са предназначени да подкрепят растежа на местното производство и производството на торове в ЕС, които пострадаха по време на енергийната криза, както и да позволят доставки от други трети страни, съобщава farmer.pl.

Целта е да се осигури непрекъснато снабдяване с торове и да се гарантира, че те ще останат достъпни за земеделските производители в ЕС на приемливи цени. Предложението на ЕК включва и смекчаващи мерки при покачване на цените на торовете.

Износът на торове от Русия и Беларус за ЕС се е увеличил с 52%. на годишна база през първите осем месеца на 2024 г., генерирайки 1,2 милиарда евро приходи, като повечето от тези средства са предназначени за подкрепа на руската агресия в Украйна. 

 

По-високите мита обаче няма да засегнат руския износ на селскостопански продукти и торове за трети страни или транзита на тези продукти от Русия и Беларус през общността, тъй като ЕС се е ангажирал да насърчава продоволствената сигурност по света, особено в развиващите се страни.

Това означава, че не се променя съхранението на руски торове в митническите складове на ЕС, транспортирането на кораби на ЕС или предоставянето на застрахователни и финансови услуги.

ЕС работи по 16-я пакет от санкции срещу Русия. Предвижда се той да бъде приет през февруари, когато стават три години от руското нахлуване в Украйна.