Четири приоритета постави Европейската комисия (ЕК) при представянето на визията си за селското стопанство в амбициозна пътна карта за бъдещето на сектора. 
Първият приоритет поставя акцент върху стабилността и насърчаването на младите хора да влязат в професията, включително чрез справедливи доходи и по-добре насочена публична подкрепа. Втората важна цел е даването на приоритет на продоволствената сигурност и суверенитета, като се подобри конкурентоспособността на фермерите. Насърчаването на стопаните към прилагането на по-щадящи природата практики е третият важен акцент в програмата на ЕК. Четвъртият основен приоритет в новата пътна карта на сектора е гарантирането на справедливи условия на живот и труд в селските райони, става ясно от представянето на визията на Комисията. 

Нашите фермери заемат централно място в системата за производство на храни в ЕС. Благодарение на тяхната ежедневна упорита работа всички имаме безопасна и качествена храна. И все пак нашите фермери са изправени пред нарастващите предизвикателства на глобалната конкуренция и изменението на климата. Ето защо днес ние предлагаме цялостна стратегия, която прави земеделието по-привлекателно и по-устойчиво“, коментира Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия.


По-нататъшното опростяване на европейските политики и увеличаването на възприемането на иновации и цифровизация са предпоставки за всички действия, описани във визията, се казва в съобщението от ЕК. По-късно през 2025 г. Комисията ще предложи цялостен пакет за опростяване на текущата селскостопанска законодателна рамка заедно с цифрова стратегия на ЕС за селското стопанство в подкрепа на прехода към земеделие, готово за цифрови технологии.

Фермерът не трябва да разчита само на субсидии

За да привлече младите хора в селското стопанство, Комисията залага на по-сериозна подкрепа на тези фермери, за да се възползват от предимствата на иновациите и новите бизнес модели, включително от въглеродни и природни кредити, като допълнителни източници на доходи. Комисията се ангажира да гарантира, че земеделските стопани няма да бъдат принуждавани системно да продават продуктите си под производствените разходи, и ще предприеме конкретни действия за тази цел, включително чрез преглед на Директивата относно нелоялните търговски практики. 
Предвижда се да бъде представена и Стратегия за обновяване на поколенията през 2025 г. с препоръки относно мерките, необходими както на европейско, така и на национално/регионално ниво за справяне с бариерите пред младите и новите хора, които навлизат в професията.

Предложение: Фермерите да могат да предоговарят условия при спад на цените

ЕС ще продължи да дава приоритет на продоволствената сигурност и суверенитета по различни начини. Търговските преговори и споразумения ще бъдат използвани в пълна степен, като същевременно се защитават интересите на европейските фермери. Визията също така отговаря на исканията на фермерите, гражданите и обществото като цяло за по-силно привеждане в съответствие на производствените стандарти за вносни продукти, за да се гарантира, че амбициозните стандарти на ЕС не водят до конкурентно неизгодно положение, като същевременно са в съответствие с международните правила. Поради тази причина ЕК ще започне да предприема стъпки през 2025 г., за да оцени въздействието на по-голямата съгласуваност в стандартите, когато става въпрос за опасните пестициди, забранени в ЕС, и върху хуманното отношение към животните. Освен това стриктното прилагане и контрол на стандартите за безопасност на храните остава приоритет, съобщават от ЕК.

Селскостопанският сектор на Европа играе важна роля в прехода към нисковъглеродна икономика. Визията признава необходимостта от съчетаване на действията в областта на климата с продоволствената сигурност и специфичните предизвикателства, пред които е изправен секторът. Фермерите трябва да бъдат възнаградени за възприемането на щадящи природата практики. В този контекст Комисията внимателно ще обмисли всяка по-нататъшна забрана за употребата на пестициди, ако алтернативите не са налични в разумен срок и ще рационализира достъпа до биопестициди на пазара на ЕС.
Предвижда се да бъде разработена доброволна система за сравнителен анализ - „Компас за устойчивост във фермата“, за да помогне на фермерите да измерват и подобрят своите резултати на ниво ферма, както и Стратегия за устойчивост на водата, за да се отговори на належащата нужда от по-ефективно използване на ресурса.

От ЕК се ангажират да представят и актуализиран план за действие за селските райони, за да се гарантира, че селските райони остават жизнени, функционални и тясно свързани с културното и природното наследство на ЕС. Ще бъде стартиран и годишен диалог по храните с широк кръг участници, включително потребители, фермери, промишленост и публични органи, за да се намерят решения за въпроси като достъпността на храните и иновациите. Намаляването на хранителните отпадъци и преодоляването на обществените опасения за хуманното отношение към животните също ще бъдат разгледани внимателно от Комисията занапред.

Бъдещата Обща селскостопанска политика (ОСП), като част от предстоящото предложение за Многогодишната финансова рамка (МФР), ще бъде по-опростена и по-целенасочена, с подкрепа, насочена повече към земеделските стопани, които активно се занимават с производство на храни, със специален акцент върху младите фермери и тези, които се занимават със земеделие в райони с природни ограничения.

Стимулите, а не условията, ще бъдат предпочитани според визията за бъдещето на селското стопанство на ЕК.