Европейската комисия (ЕК) стартира дебатът относно дългосрочния бюджет на Европейския съюз, публикувайки документът „Пътят към следващата многогодишна финансова рамка“, чрез който се очертават основните политически и бюджетни предизвикателства, които ще оформят дизайна на следващата многогодишна финансова рамка (МФР).

Съобщението от Комисията полага основата на обсъждане как да се адаптира дългосрочният бюджет на ЕС към променящите се нужди и приоритети. Така се дава старт и на общоевропейска кампания с заинтересованите страни, включително правителствата на държавите-членки, регионални субекти и граждани, които могат да изразят мнението си.

Следващият дългосрочен бюджет, който ще започне през 2028 г., трябва да се справи с нарастващите очаквания от страна на ЕС. За да може той да отговаря на амбициите на Съюза, да гарантира изплащането на заема за NextGenerationEU и в същото време да осигури стабилни национални финансови вноски от държавите-членки, трябва да бъдат въведени нови ресурси. ЕС трябва да увеличи максимално въздействието на всяко изразходвано евро, като се фокусира върху приоритетите и целите на ЕС, където действията на ЕС са най-необходими, се казва в съобщението от ЕК. 

ЕС подготвя ново споразумение за свободна търговия с Украйна

Следващият дългосрочен бюджет ще засили споделената визия на нашия Съюз за бъдещето. Той превръща нашите общи приоритети в осезаеми действия, което прави разликата за милиони граждани, фирми, региони и изследователи. Затова приканваме всички европейци да изразят мнението си чрез обществени консултации, гражданския панел или платформата за ангажиране“, коментира председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Новите предизвикателства и очаквания за действие на ЕС налагат преразглеждане на начина, по който функционира бюджетът на ЕС, за да бъде годен за бъдещето, така че той трябва да бъде опростен, да стане по-гъвкав и целенасочен, коментират експерти. 
Новият подход за модерен бюджет на ЕС трябва да включва план за всяка държава с ключови реформи и инвестиции, разработен и изпълнен в партньорство с национални, регионални и местни власти. Европейският фонд за конкурентоспособност следва да създаде инвестиционен капацитет за подкрепа на стратегически сектори и критични технологии.Бюджетът трябва също така да включи допълнителни гаранции за защита на върховенството на закона.
 
Граждани и организации могат да заявят позицията си относно следващата многогодишна финансова рамка в следните направления:

- Изпълнение на фондовете на ЕС с държавите-членки и регионите
- Финансиране от ЕС за конкурентоспособност
- Финансиране от ЕС за външна дейност
- Финансиране от ЕС за трансгранично образование, обучение и солидарност, младеж, медии, култура и творчески сектори, ценности и гражданско общество
- Финансиране от ЕС за гражданска защита, готовност и реакция при кризи
- Финансиране от ЕС за единния пазар и сътрудничество между националните органи
- Изпълнение на бюджета на ЕС

Консултациите ще бъдат отворени през следващите 12 седмици, допълват от ЕК.