Държавите членки единодушно одобриха промяна в регионализацията на страната ни по отношение на болестта Африканска чума по свинете (АЧС), съобщиха от аграрното министерство. 

Заявката за нова цена на водата притесни земеделските производители 

Българските власти доказаха пред Европейската комисия и останалите държави членки, че мерките за надзор, прилагани в страната, дават очакваните резултати.

В резултат на обсъжданията, проведени на 23 март 2023 г., с по-облекчен режим на търговия са животновъдните обекти за отглеждане на свине, попадащи в следните населени места по области: Благоевград (Сандански, Струмяни и Петрич), Пловдив (Хисар, Съединение, Марица, Родопи и Пловдив) и Варна (Бяла и Долни Чифлик).

Ограниченията, приложими за зони в част III от приложението на регламента, определящ специални мерки за контрол по отношение на Африканската чума по свинете, остават само за животновъдни обекти в няколко населени места в област Пазарджик (Априлци, Сбор, Цар Асен, Росен, Овчеполци, Гелеменово, Сарая, Юнаците и Величково, Попинци, Левски, Елшица, Памидово, Динката, Щърково, Калугерово, Карабунар и с. Свобода).

След публикуването на изменението, с изключение на гореописаните населени места от област Пазарджик, в останалата част от територията на България ще се прилагат мерките за ограничителна зона от част II, с огнища на АЧС при диви свине, съгласно категоризацията на ЕС.

Рискът по отношение на АЧС остава висок поради повсеместното разпространение на заболяването в популацията на дивите свине в Европа, включително при дивите свине на територията на България. Необходимо е усилията за ликвидиране на заболяването АЧС да продължат, като се спазват мерките за биосигурност, с акцент върху прилагането на строги мерки за предотвратяване директни/индиректни контакти между домашни и диви свине. Също така е необходим и интегриран подход по отношение на популацията на диви свине в България и съседните държави.