Европейската комисия публикува дългоочакваната си извънредна оценка за готовността на България да въведе еврото.
На базата на направения анализ, страната изпълнява условията за въвеждане на единната валута, пише в извънредния конвергентен доклад на Комисията.
"В светлината на оценката за правната съвместимост и изпълнението на конвергенционните критерии, като същевременно взема под внимание и допълнителните съществени фактори, Комисията смята, че България изпълнява условията за въвеждането на еврото", пише в доклада.
В заключението на документа е посочено, че "съществуват достатъчно стабилни условия, при които страната ще може да поддържа устойчив път на конвергенция в средносрочен план, което подкрепя положителната оценка. Въпреки това, остават значителни предизвикателства, и ще бъде необходимо да се поддържа политическа дисциплина по решителен начин, за да се извлекат пълните ползи от участието в еврозоната и да се минимизират рисковете за пътя на конвергенцията в бъдеще", се казва в доклада.
Оценката показва, че България покрива всички изисквания - включително за ценовата стабилност.
"Еврото е ясен символ на европейската сила и единство. Днес България е една стъпка по-близо до приемането му като валута. Благодарение на еврото икономиката на България ще стане по-силна, ще се възползва от повече търговия с партньорите от еврозоната, преки чуждестранни инвестиции, достъп до финансиране, качествени работни места и реални доходи. България ще заеме полагащото ѝ се място в оформянето на решенията в основата на еврозоната. Поздравления, България", написа в профила си в X председателят на ЕК Урсула Фон Дер Лайен, отбелязва сайтът "Булевард България".
След днешните доклади на ЕК и Европейската централна банка в ЕС започва законодателен процес, който предвижда обсъждане и постигане на политическо споразумение между държавите от еврозоната на 19-20 юни, последвано от политическо споразумение от Европейския съвет на 26-27 юни, припомня БТА.
На 30 юни ЕК следва да препоръча на Съвета на ЕС да одобри решение и то да бъде гласувано на 8 юли. В същия ден се предвижда гласуване на становището на Европейския парламент на сесия в Страсбург. Мнението на евродепутатите ще бъде предварително съгласувано в отделен доклад.
Гласуването между държавите от еврозоната ще бъде по три точки, като само за определянето на обменния курс лев-евро ще бъде необходимо единодушие, а по останалите две части от решението за приемането на България ще бъде достатъчно квалифицирано мнозинство.

7 КОМЕНТАРА
04.06.2025
04.06.2025
04.06.2025
04.06.2025
04.06.2025
04.06.2025
04.06.2025