Стандартът за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС) 2 за опазване на влажните зони и торфищата влезе в сила за стопаните през 2025 г. Проблем обаче се оказа разширяването на списъка с влажни зони, в които стопаните не могат да изпълняват редица обработки на нивите си. 

Обхватът на защитените зони по ДЗЕС 2 е намален до 65 000 ха за цялата страна, като бе постигната корекция на прекомерните ограничения”, коментира за Агри.БГ Венцислав Митков, председател на сдружението Обединени земеделски производители, по чието настояване двете министерства - на околната среда и земеделското седнаха на масата за преговори и корекции на обхванатите територии. 

Преди торене: Фермерите да проверят дали попадат в новия списък на нитратно-уязвимите зони

Митков уточни, че в района на Драгоман защитени ще останат само около 1000 ха като са оставени само водните огледала и буферни ивици около тях. В региона стопаните ще могат да обработват допълнително още 14 000 ха, които все още са в обхвата на ограниченията.

Предвижда се именно тези територии, след прецизиране между двата екипа, да бъдат обект на нова заповед от Министерство на околната среда и водите. От земеделското министерство пък е поет ангажимент актуализираните карти да бъдат публикувани навреме така, че фермерите да могат да очертаят правилно нивите си. 

Според правилата на ДЗЕС 2 в рамките на влажните зони и торфищата при всички видове земеделски площи се забраняват:

 

-    Всички дълбоки почвени обработки;
-    Пресушаването и дренирането;
-    Преобразуването и разораването на постоянно затревените площи;
-    Изгарянето на растителността;
-    Използването на минерални и органични азотсъдържащи торове.


Колегите в района на Драгоманското блато закъсняват с обработките на почвата”, коментира още Венцислав Митков. 

ДЗЕС 2 се отнася за територии от т.нар. Рамсарско споразумение, представи преди месеци пред фермери Петър Кировски, директор на Дирекция “Растениевъдство” в Министерство на земеделието и храните (МЗХ).  Това са специфични места с почви с високо въглеродно съдържание над 20% и има растителност, която е много специфична, както и видове, които са важни от екологична гледна точка, коментира тогава експертът.