България се възползва от възможността прилагането на Стандарта за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС) 2 за опазване на влажните зони и торфищата да бъде отложено. Затова той започна да действа от Кампания 2025, но въпреки по-късния старт, стандартът създава проблеми на стопаните.
По настояване на браншови организации ДЗЕС 2 претърпя корекции, които бяха обсъдени на Комитета по наблюдение на Стратегическия план за развитие на земеделието като редакцията на стандарта бе заложена в третото изменение на основния документ в сектора. Новата формулировка трябва да бъде обсъдена с Европейската комисия и след одобрение да влезе в сила. Фермерите се надяват тази стъпка да бъде валидна още за Кампания 2025.
“Според земеделското министерство данните, предоставени от компетентния орган в областта на околната среда показват, че влажните зони, по-специално Рамсарските места, в България са обхванати от защитените зони от мрежата Натура 2000. При извършване на земеделска дейност стопаните се съобразяват със съответни режими, определени за всяка конкретна зона”, се казва в мотивите на аграрното ведомство за изискването на промяната.
Разписаните към момента текстове за ДЗЕС 2 могат да затруднят обичайните земеделски практики за районите, които попадат във влажните зони. В тази връзка Управляващият орган предлага прецизиране на текста на стандарта, отчитайки едновременно извършването на дейност от страна на земеделските стопани и съществуващите изисквания към фермерите, произтичащи от спазването на режимите в защитените зони, е записано още в мотивите.
“От 2025 г., в границите на влажните зони и торфищата, при извършване на земеделска дейност за отделните типове земеделски площи се прилагат подходящи почвени обработки и се забраняват:
- пресушаването и дренирането;
- преобразуването и разораването на постоянно затревените площи;
- изгарянето на растителността;
Дейностите се съобразяват и с режимите, приложими за защитените зони, в които попадат площите.“
Предложените промени предвиждат текстът „като забранят определени селскостопански практики,“ бъде заменен с „като се прилагат подходящи почвени обработки.“, като редакцията цели постигането на стандарта за защита на богатите на въглерод почви във влажните зони и торфищата, като същевременно води до намаляване на административната тежест за земеделските стопани.
Според изчисленията общо 65 000 ха попадат в обхвата на изискванията на ДЗЕС 2.
Стандартът е важен за стопаните, защото е част от предварителните условия, на които фермерите трябва да отговарят, за да получат пълния размер на подпомагането по заявените от тях интервенции.
0 КОМЕНТАРА