Заедно с баща си младият фермер Раду Моц управлява 1200 ха земеделска земя и отглежда кокошки носачки.За да намалят зависимостта си от външни доставчици, те планират да направят две промени в досегашния си метод на работа - ще оптимизират разходите си и ще инвестират в зелена енергия с подкрепата на европейски фондове, съобщава Revista Ferma.
Болести, спад и преструктуриране на птицефермите
Едно от най-големите предизвикателства при отглеждането на птици е високата цена на фуража. Тя представлява почти 50% от производствените разходи, следвана от разходите за енергия, споделя младият мъж от Арад.
За да оптимизират тези разходи, семейството му е решило да произвежда собствена храна, включително соево брашно, необходимо за хранене на птиците.
В момента Раду купува соево брашно на цена от 1 лв/кг (без ДДС), а месечната консумация достига приблизително 30 тона, което означава разход от близо 30 000 лв. на месец. Взимайки предвид това, Раду е решил вече - ще отглежда соя.
Пътят към независимостта минава и през немалка инвестиция в зелена енергия. За да намали натиска върху разходите за енергия, Раду Моц планира да инсталира фотоволтаични панели с капацитет 80 kW и капацитет за съхранение на енергия от 100 kW.
В момента румънецът произвежда средно на ден приблизително 20 000 яйца, които продава в магазини в окръг Арад. Семейството му започва да отглежда кокошки носачки преди 15 години, за да осигури постоянен приход. Към днешна дата тази дейност представлява 30% от оборота на фермата.
Вижте още:
Готвят промени в изискванията за индустриалните ферми
Как уморителното земеделие без реално бъдеще се превърна в най-красивата детска площадка
Пак в Пловдивско: Ново огнище на птичи грип

0 КОМЕНТАРА