Най-сериозният проблем, пред който сега са изправени лозарите от цялата страна, е справянето с най-опасната от икономическа гледна точка болест – мана. Това заяви за Фермер.БГ доц. Иван Пачев, директор на Института по лозарство и винарство (ИЛВ) – Плевен.

 

Ситуацията в страната е различна в зависимост от количествата паднали валежи и тяхната продължителност, като най-тежко е положението в районите, в които повече от месец количествата на валежите са много над обичайното за това време на годината. „За Централна Северна България не може да се каже, че има висок процент поражения на лозовите масиви. Тук на този етап има по-скоро спорадични огнища на мана, които след третиране с фунгициди се загубват“, коментира Пачев.

 

По думите му маната е най-опасна за лозите точно в този момент, когато се формират гроздовете. „При наличие на мана във фаза на формиране на грозд, изсъхва ресата и добивите ще бъдат по-ниско. Причината е в това, че не може да се осигурят добро изхранване на растението, нормален цъфтеж и няма добро опрашване. Маната води комплекс от аномалии, които нанасят необратими поражения върху лозите“, обясни доц. Пачев.

 

Той е категоричен, че в районите, където е констатирано наличие на мана, лозарите трябва своевременно да третират масивите с фунгициди. „Най-добрият вариант за лозарите е да третират масивите със системни фунгициди, които да се комбинират с фунгициди с контактно действие.

 

Системните фунгициди навлизат в соковете на лозата и убива заразата отвътре. В същото време фунгицидите с контактно действие поразяват външно заразата. Затова за извеждане на борбата с мана трябва да се използват и двата вида фунгициди“, поясни Пачев. Той допълни, че третирането на лозовите масиви трябва да бъде извършено при сухо време.

 

Прогнози за качество на гроздето от реколта 2014 и за очаквани добиви е рано да се правят, категоричен е Пачев. Най-рано в средата на юли ще е възможно да се анализира извеждането на борбата с болести и неприятели след дъждовните месеци април и май и да се правят първи прогнози за очакваните добиви от грозде тази година.

 

 

© 2014 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!