Планира се увеличение на бюджета с близо 40 млн. лв. по процедура № BG06RDNP001-4.018. Тази процедура е свързана с прием на проекти за инвестиции и дейности, които опазват околната среда, включително такива, които използват възобновяеми енергийни източници. Тя е част от подмярка 4.2 от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) и е насочена към преработка и маркетинг на селскостопански продукти.
Четете още: Без санкции при закъснение в заявленията през 2025 г.?
Проектни предложения се приемаха от 11 юли до 11 октомври 2024 г. Общият бюджет за този период беше 52 806 600 лв. Постъпиха 210 проектни предложения, които общо заявиха 92 110 057 лв. публично финансиране. Това означава, че интересът към процедурата значително надвишава наличния бюджет.
Държавен фонд „Земеделие“ извърши предварителна оценка на проектите. Един от кандидатите е оттеглил проекта си. Общо 162 предложения преминаха на следващ етап – Оценка на административно съответствие и допустимост. Останалите проекти все още не са разглеждани, защото бюджетът не е достатъчен за тях.
Сега се предвижда осигуряване на допълнителни средства в размер до 38 938 386 лв. Това ще позволи да бъдат финансирани всички кандидати, които са получили поне минималния необходим брой точки – 10, и отговарят на всички условия за подпомагане. Така ще може да се възползва по-голям брой кандидати, чиито проекти имат потенциал да допринесат за устойчиво развитие и опазване на околната среда.
Управляващият орган на Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г. ще предложи на Европейската комисия промяна в Програмата. Предложението включва преразпределение на средства между различни мерки и подмерки, така че да се осигури повече ресурс за подмярка 4.2. Част от тези средства вече са докладвани от ДФЗ като налични по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“. Те са освободени вследствие на намаления по вече сключени договори.
Министерството на земеделието посочва, че предлаганите промени ще доведат до значителен екологичен ефект. Те ще насърчат производството, свързано с намаляване на вредните емисии, и ще подпомогнат използването на технологии за добив на топлинна и електрическа енергия от възобновяеми източници.
Проектът на заповед за промяна на процедурата е публикуван за обществено обсъждане. Становища и предложения могат да се изпращат до 30 април на електронна поща [email protected], както и чрез системата ИСУН 2020.

2 КОМЕНТАРА
27.04.2025
24.04.2025