Накратко:
•    Месечният доклад на USDA остана без големи корекции
•    Европа разреши вноса на ГМО царевица


Месечният доклад на USDA, публикуван на 11 април, не доведе до големи корекции в производството и търговията на зърно в сравнение с миналия месец. Световните запаси от пшеница са по-ниски, главно поради по-слабите резултати в ЕС, които сега се очаква да бъдат малко над 121 милиона тона.

За ЕС има лек спад в производството на пшеница, но той се компенсира от царевицата, където се очаква производство от 59,31 милиона тона. Въпреки това, слабата царевична реколта, очаквана в Румъния обаче ще намали общата средна стойност за ЕС.

Говорейки за митата, в последно време други важни решения минаха почти незабелязано. Едно от тях бе взето миналата седмица, когато Европейската комисия одобри три вида генетично модифицирана царевица за човешка консумация и фураж по препоръка на Европейския орган за безопасност на храните (EFSA), според изявление на изпълнителната власт на Общността.

Според комисията този вид царевица е толкова безопасна, колкото и конвенционално отглежданата царевица.

„Тази царевица е подложена на цялостна и строга процедура за оценка, която гарантира високо ниво на защита на здравето на хората и животните, както и на околната среда. Решенията на Комисията позволяват само вноса на тези генетично модифицирани царевици за употреба в храни и фуражи, но не и отглеждането им в ЕС“, се казва в съобщението на Комисията.

Разрешенията ще бъдат валидни десет години и всеки продукт, получен от тази генетично модифицирана царевица, ще бъде предмет на стриктни правила за етикетиране и проследяване на ЕС, според прессъобщението на Комисията.

Европейската комисия стана отговорна за вземането на решение по тези разрешения, след като страните-членки не успяха да постигнат квалифицирано мнозинство за или против вноса на тези видове генетично модифицирана царевица.

Връщайки се обратно на доклада на USDA, разбираме, че при очаквано производството на царевица в ЕС от  59,31 милиона тона, износът ще е много слаб - 2,5 милиона тона, за разлика от вноса, който се оценява на 20 милиона тона.

Анализаторите на USDA оценяват по-високо производство на царевица, като увеличенията за ЕС, Танзания и Хондурас са частично компенсирани от намаления в Молдова, Камбоджа и Кения. 

Прогнозата за производството на царевица в ЕС е по-висока, отразявайки по-добрите реколти за Полша, Хърватия, Франция и Германия, но по-слаба за Румъния и България, където култивираните площи ще бъдат по-малки тази година след сушата през 2024 г. Глобалните крайни запаси от царевица се прогнозират на 287,7 милиона тона, спад от 1,3 милиона тона.