Вече две години земеделските стопани могат да се докоснат до дигиталните решения за поливане, торене и климат контрол в демонстрационните оранжерии на Института по зеленчукови култури „Марица“ в Пловдив, където по проекта AgroDigiRise всичко става реалност. За резултатите от опитите на учените, пред Агри.БГ разказва доц. Иванка Тринговска, заместник-директор на института и ръководител на Националния демо център.  

В резултат вече на 2 години на използването на автоматизацията, която направихме в нашата оранжерия, можем да кажем, че тя ни спестява много ръчен труд, тъй като всичко се извършва през телефона за секунди. 
Стигнахме до извода, че сме получили по-високи добиви в резултат на прецизното напояване и торене, като повишаването на добивите се движи между 7 и 20% при отделните сортове домати
“, коментира тя. 

Всяка година в 5 дка стоманено-стъклени оранжерии в института се засаждат десетки сортове домати, българска и чужда селекция, които учените демонстрират как автоматизирането на процесите прецизира отглеждането им. 

Отглеждаме десетки сортове домати в оранжерията. Те реагират различно. Изводите показват, че там, където по принцип сме получавали високи добиви – около 14-15 тона от дка, вследствие на автоматизацията увеличението на добивите е по-малко – около 7%. Там, където сме получавали ниски добиви – 5-6 тона от дка, там след автоматизирането на процесите ръстът в добивите е много голям – около 20%. Където добивите от доматите са били около 9-10 тона от дка повишението е 15-16%. Тоест там, където технологията ни не е била толкова ефективна и сортовете са били такива, че са давали ниски добиви, вследствие на прецизното наторяване и напояване, сме повишили много сериозно общия добив, а там където е достигнат почти биологичния потенциал на културата при нашите условия, там автоматизацията също е довела до повишаване на добива, но по-малко“, допълни експертът. 

Повишение се отчита и при общия добив от културата, както и от средната маса на плода, ръст има и в средния брой на плодовете, особено на горните китки, когато става горещо, уточни доц. Тринговска. 

Изключително доволни сме. Имаме възможност да следим много прецизно температурите и донякъде да ги управляваме. Наблюдаваме, че миналата година в много от дните доматите са отглеждани при екстремно високи температури, много от над максимално допустимите за тях“, каза още доц. Иванка Тринговска. 

Вследствие на автоматизирането на процесите са намалени и количествата поливна вода, прецизирано е и използването на торове за доматите. 

Виктор Асенов: Сменям културата, тута абсолюта ни събори

Според специалистът интересът от страна на земеделските производители към прецизните технологии и автоматизацията в зеленчукопроизводството расте и стопаните търсят все повече информация за качествено производство на домати. 

През тази година демонстрационно поле в оранжерията ще е част от програмата на международна конференция „Генетика и селекция на доматите“ през юни, където ще бъдат показани над 100 сорта домати, съобщи още заместник-директорът на ИЗК „Марица“. 


 

Подкрепете независимата журналистика