“Популяризирането на местните сортове грозде е основната цел, която си поставя Институтът по лозарство и винарство в Плевен. Местните сортове са богатството на една страна, тъй като това са сортове, които са се самоселекционирали в продължение на десетки, стотици години и са се адаптирали към съответните климатични особености на региона, от който са произлезли.
Подобни сортове са “Гъмза”, “Мавруд” и др.”, коментира за Агри.БГ доц. Димитър Димитров от отдел “Селекция, винарство и химия” в института. Това е и една от световните тенденции в лозарството и винарството.
По думите на експерта усилията на учените са насочени към запазването на местното сортово разнообразие и популяризирането им, независимо, че у нас климатичните условия позволяват отглеждането на всякакви международно утвърдени сортове грозде.
Основната работа на института е научноизследователска и създаването на хибридни сортове лози, които да са устойчиви на ниски зимни температури, на суша и на заболявания. Селекционират се както десертни, така и винени сортове. При винените сортове се търсят качества на гроздето, за да се получи добро вино, докато при десертните сортове се търсят качества като транспортабилност, по-дебели ципи, определено захаронатрупване, определени аромати, разяснява доц. Димитров.
В специалните лаборатории към института се правят изследвания на качествата на вината, като в последните години се реализират различни вътрешни проекти в системата на Селскостопанска академия.
“Изследваме какво е влиянието на различни хербициди върху качеството на вината, използването на листни торове, както и прилагането на различни резитбени операции. Оценяваме и биологичния потенциал на гроздето и вината. Нашата идея е да се оптимизират процесите така, че да се получи продукт, който да е с добро качество”, категоричен бе доц. Димитър Димитров.
“От химична гледна точка всичко зависи от търсенето на консуматора. Ако човек предпочита ароматни вина, с типичен интензивен аромат, то препоръчвам вина от сорта грозде “Кайлъшки мискет”, който е създаден в института. Ако човек предпочита плътно вино, тежко, натоварено вино, може да се заложи на “Рубин”, който е сорт, създаден в института, наложен в практиката. От него се получават вина, които са подходящи за купажиране с вина от други сортове, като “Мерло”, “Каберне совиньон”, представи своята лична класация доц. Димитров.
0 КОМЕНТАРА