„В момента ситуацията по отношение на болестта шап е благоприятна, тоест в момента нямаме случаи на територията на страната, но това не означава, че територията на другите държави членки го няма“, коментира за Агри.БГ разпространението на шап в Европа доц. д-р Илиян Костов, главен ветеринарен лекар на България.
Ситуацията в Европа е „алармираща“, тъй като 27-те държави-членки имаме общ вътрешен пазар и имаме свободно движение на стоки и на хора, допълни още доц. Костов.
„Това е една от причините да бъдем по-осторожни и да вземем предварителни мерки по отношение наблюдението и евентуално да имаме готовност за справяне с това заболяване на територията и на другите държави-членки“, каза още ветеринарният експерт.
Мерките, които стопаните у нас могат да предприемат с оглед ограничението на възможностите за навлизане на шап в стопанствата им, са няколко.
„Първо, фермерите и животновъдите по-специално да не си играят с огъня, защото подценяват това заболяване. Само в Унгария от 4 ферми са унищожили над 9000 млечни крави, а в Словакия са унищожени около 4000 млечни крави. В Германия унищожените животни са единици, но там е било едно огнище, докато в Унгария и Словакия говорим за клъстер“, разясни доц. Илиян Костов.
Превантивно: 10 000 прасета са умъртвени в унгарска ферма заради опасността от шап
След появата на първото огнище на шап в Германия е разпоредено животновъдите да прегледат биосигурността си, но не само на хартия. Второ, да не движат животни без пътни листове и да не купуват животни само заради това, че цената е по-ниска, без да има проследимост по отношение на идентификацията на тези животни или преглед, каза още ветеринарният лекар.
„В случаи и най-малко съмнение стопаните трябва да потърсят компетентната експертиза на регистрирания ветеринарен лекар или официалния ветеринарен лекар в мястото, където се наблюдава. Това се касае особено и за движението на външни лица във фермите, външни превозни средства, които карат фуражи или изкарват животни, защото се оказва, че това е един от най-важните инструменти за разпространението на шапа“, коментира още доц. д-р Илиян Костов.
В България последният случай на болестта шап по чифтокопитните е от 2011 г.
Четете още: Венцислав Славов: Шапът в Германия срина пазарите на свинско месо

2 КОМЕНТАРА
23.05.2025
21.05.2025