Павлин и Ели са живяли 4 години във Великобритания, но престоят в странство само ги е амбицирал да се завърнат към корените си, вместо да станат малки точки от голямата картина на българите по света.  

Бизнес стратегия: От блендер за бебешка храна до най-малкия цех за консервиране в София


„В България има много възможности, но трябва да бъдеш малко по-комбинативен. Необходимо е да се търси решение за всеки един проблем. Това, което ние успяхме да вземем като знания и начин на бизнес от Великобритания – решихме да го вложим в нашата страна и реално да покажем на хората, че може всичко да бъде направено и реализирано, просто човек не трябва да се отказва, да търси винаги различното, решенията на всеки проблем, но и да е иновативен“, разказва Павлин Йорданов, който представяше семейната фирма „Латифолиа“ по време на изложението „Зелена седмица“ в Берлин през януари. 

Сега младото семейство отглежда в Добричко лавандула на 35 декара и произвежда уникални козметични продукти.

Създаваме изцяло натурална козметика и в същото време сме фермери, защото една от главните съставки в нашата козметика е лавандулата и имаме собствени полета, което ни дава възможност да контролираме качеството на суровината, която внасяме в козметичните продукти. Всичко започна преди три години, когато стартирахме нашата серия с лавандула и оттам надграждаме. За това време сме създали почти 20 продукта“, споделя той. 

Насажденията се отглеждат по натурален начин, не се използват пестициди и други химикали. Единствения начин за подхранване е с натурални листни торове. Амбицията е да се увеличат декарите с лавандула, което неизбежно върви ръка за ръка с ръст в производството на натуралната им козметика. 

„Работим заедно с други земеделци, от които изкупуваме суровина за нашите продукти – пчелен восък, розова вода и други. Това, което можем да си добавим чрез друг български земеделец - от него го купуваме. Идеята е да си помагаме едни на други и колегите да виждат, че има реална възможност за реализация на тяхната продукция. По този начин стимулираме и подпомагаме българското земеделие“, споделя още Павлин. 

По образование Павлин Йорданов е икономист, а съпругата му има аграрно образование и е доктор в сферата на фитопатологията. 

„Земеделието си е трудоемък бизнес, трябва много работна ръка, затова търсим начин да си помогнем с технологии“, казва още той.  Досега двамата не са ползвали европейско финансиране, справят се със собствени сили с идеята да бъдат независими. 

„Това е нашата политика в момента, но в определен момент и при добра възможност, бихме се възползвали“, разказва още младият земеделски производител. 

По време на берлинското изложение Павлин Йорданов е успял да намери нови пазари за продуктите си. Предстои работа с немски вериги и българските магазини в Германия. Така и българите, които са в странство да виждат, че има качествени български продукти.