Противоградова защита на всички земеделски територии в страната предвижда Министерството на земеделието. Новата система ще се прилага по два подхода, обясни в интервю за БНТ министър Десислава Танева.
 
Предвижда се изграждане на нови 32 площадки за противоградова защита. Към момента с 200 ракетни площадки се защитават 10,5 млн. дка земeделски площи, като с допълнителните – защитената площ ще се увеличи до 11,5 млн. дка. Останалите над 26 млн. дка обработваеми земи ще се защитават чрез летателен способ със самолети, посочи земеделският министър. 
[news]

Въпреки че със самолетния способ ефективността на защитата е с 5% по-ниска, този модел предлага няколко предимства – освен срещу градушки, може да се води борба и с други природни явления като слани и проливни дъждове. Освен това може да се защитава и урбанизирана територия, тъй като при този способ не се изстрелват ракети. Подобен начин за защита използват в Израел, Австрия, Германия, Гърция, Русия, САЩ, Канада, Аржентина. Промените в климата ще направят неизбежно използването на този модел. Изграждането му ще струва около 17 млн. лева. 
 
Между 68 и 90 ст./дка ще плащат земеделските стопани, за да се осъществи новият модел на защита от градушките, посочи още министър Танева. „От комуникацията с бранша ще доразработим още варианти. В тази услуга ще влезе и застраховането на всички площи от страна на държавно предприятие (което ще осъществява противоградовата защита, след преструктуриране на Изпълнителна агенция за борба с градушките – бел. ред.), но за поражения и щети над 50% или 70%. Процентът ще се уточни след дебат“. 
 
Планът за реформа на противоградовата защита в България е изготвен съвместно с Агенцията за борба с градушките и представители на застрахователите в България и БАН.