До 2 седмици се очаква стартирането на проверките на земеделските стопани по предварителните условия, в които ще се проверява спазването на Стандартите за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС) и Законоустановените изисквания за управление (ЗИУ), съобщи по време на заключителната информационна среща със земеделски стопани Снежана Ангелова, директор Дирекция “Технически инспекторат” в ДФ “Земеделие”.

Пред Агри.БГ Ангелова уточни, че след промените в ДЗЕС 6 (Минимална почвена покривка през периоди и на площи, които са най-чувствителни) и ДЗЕС 8 (Минимален дял от обработваемата земя, отделена за непроизводствени площи и характеристики), при които отпадна правилото за два чувствителни периода по първия стандарт и непроизводствените площи по втория, стопаните се очаква през настоящата кампания да се справят по-добре със спазването на предварителните условия към тях. Така по-голяма част от стопаните ще получат пълния размер на подпомагането си.  

Благодарение на обученията, които правим, има изключително подобрение по отношение на неспазването на изискванията. Освен това самите земеделски стопани, запознавайки се със неспазванията си в стопанството от миналата година, са подобрили работата си и в този ред на мисли би трябвало да имаме изключително нисък процент на несъответствия през настоящата година”, допълни още Снежана Ангелова.

Надеждите на експертите са неспазването на стандартите и законоустановените изисквания да е около 2% в рамките на допустимото. 
Данните от предишната година сочат, че около 15% от стопаните не са спазили изискванията по двата критични стандарта за земята, уточни Ангелова. 

Четете още: Лозана Василева: Всички предстоящи приеми по интервенциите ще са през СЕУ

“Основните пропуски във връзка със Законоустановените изисквания за управление най-сериозни неспазвания имахме във връзка със ЗИУ 5 (Ограничения при употребата на определени субстанции с хормонално или тиреостатично действие и на бетаагонисти в животновъдството - бел. ред.) и то най-вече с неводенето на документация. Затова е много важно именно правилното водене на дневниците и подобряването на този процес, което би довело до намаляване на процента несъответствия”, каза директорът на Дирекция “Технически инспекторат” в ДФЗ. 

Снежана Ангелова акцентира върху регистрацията на стопаните в Електронна платформа за оповестяване на растителнозащитни дейности (ЕПОРД и уведомяването през платформата, както и за инспекцията на земеделска техника.