До 12 февруари ще продължи общественото обсъждане на насоките за кандидатстване по интервенция „Инвестиции в инфраструктура за напояване“ от Стратегическия план, съобщиха от аграрното министерство. 

Фермери: Нужна е промяна в Закона за водите, за да се улесни издаването на разрешителни за водоползване

 

Допустим кандидат по приема на заявления за подпомагане е „Напоителни системи“ ЕАД, предоставящ услугата „Доставяне на вода за напояване“. Бюджетът по тази интервенция е в размер на  90 млн. евро.

С тези средства ще се подпомогне възстановяването на съществуващата линейна инфраструктура извън земеделските стопанства и съоръженията към нея, изцяло свързани с напояване. По този начин земеделските стопани ще получат качествени услуги за доставка на вода, уточняват още от МЗХ. 

Целта е по–ефективното използване на водата за напояване за поддържане на доброто състояние на водните тела, насърчаване на икономии на вода и енергийно ефективни технологии и намаляване на водовземането, чрез намаляване загубите на вода и смекчаване на натиска от климатичните промени.

Заявленията за подпомагане ще се подават изцяло по електронен път чрез Система за електронно управление (СЕУ). 

Между Министерството на земеделието и храните, Държавен фонд „Земеделие“ и „Напоителни системи“ ЕАД вече има подписани 24 договора за безвъзмездна финансова помощ за рехабилитация на хидромелиоративни съоръжения по подмярка 4.3 от Програма за развитие на селските райони 2014 - 2020 г. Възстановяват се участъци от главните напоителни канали, дюкери и помпени станции, на които не са извършвани основни ремонти повече от 60 години, като са подбрани най-амортизираните съоръжения на територията на цялата страна. 

Язовирите, които са собственост и стопанисвани от „Напоителни системи“, са 181, като от МЗХ са предоставени за ползване, включително стопанисването, поддръжка, експлоатация, опазване и мониторинг 19 комплексни и значими язовира - публична държавна собственост.