Въпросът за бъдещето на директните плащания заема централно място в контекста на предстоящото присъединяване на Украйна към Съюза. На фона на политическата воля процесът да бъде ускорен, става ясно, че директните плащания трябва да бъдат преформулирани. По какъв начин обаче за момента никой в Брюксел не може да даде конкретен отговор.
Четете още: Директните плащания остават, но ще бъдат по-целенасочени
В опит да разберем в каква посока духа вятърът на промяната, потърсихме мнението на Стоян Чуканов – българския представител за сектор земеделие в Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК). Той споделя:
„Трябва да се има предвид и един друг аспект. Имах специална среща с председателя на украинската асоциация на средните производители – Андрий Дюкин. Тя включва около 1300 производители между 10 и 50 хиляди декара. Те не се интересуват толкова от директните плащания, колкото от това да си запазят международните пазари. Затова повече ги притесняват правилата, които ще трябва да спазват при производството.“
Паралелно с тази дискусия се очертават и други приоритети в новата визия на Европейската комисия за земеделието, представена през февруари и отново подчертана от еврокомисаря Кристоф Хансен на семинар в Брюксел на 8 май. Един от тях е засиленият фокус върху младите фермери. Към момента не се говори за увеличаване на дела от директните плащания, насочен към тях, който е 3%. Това поражда въпроса: как тогава можем ефективно да ги стимулираме да влязат и да останат в сектора?
„В становището на ЕИСК сме записали, че трябва да се фокусираме върху достъпа до земя, защото тя е в основата на производството“, подчертава Чуканов. Той обяснява, че трансферът на земя между поколенията може да бъде подпомогнат чрез кредитен модел с дълъг хоризонт, например 30–40 години, с подкрепата на Европейската инвестиционна банка.
„Така възрастният стопанин ще се чувства комфортно за своето пенсиониране, а младият няма да се притеснява, че изплаща непосилен заем. Най-големият актив на фермера е неговата земя – и ако този актив се разблокира чрез финансови инструменти, ще улесним много прехода.“
Друг важен елемент от бъдещата политика е опростяването на административните процедури и намаляване на проверките, особено по отношение на малките фермери.
„Чрез сателитните данни от програмата „Коперник” можем да направим много повече, отколкото с проверки на място. Да не говорим, че в определени моменти се създават условия за корупция“, допълва експертът.
Фокус се поставя и върху екстензивното животновъдство. Според Чуканов, това може да бъде ключът към съживяването на сектора и на селските райони.
„Имаме толкова обезлюдени селски райони в европейски мащаб, които са прекрасни за екстензивно животновъдство. Трябва да намерим подходящата форма, така че фермерите да бъдат таргетирано подпомагани за този тип на отглеждане. Това ще помогне за съживяването на селата, за стимулиране на младите и за воденето на природосъобразен бизнес.“

4 КОМЕНТАРА
15.05.2025
13.05.2025
12.05.2025
12.05.2025