През тази година все още не се наблюдава масово развитие на листните въшки по пшеницата и ечемика, но посевите трябва да се проследяват. Поради климатичните особености в момента, те успяват да преживяват ниските температури и да нанасят вреди на растенията

 

Това каза за Агри.БГ Димитър Витковски, председател на Управителния съвет на Националната асоциация на професионалните агрономи в България. Макар тези неприятели да не са така масови както житните мухи, трябва да се следи за тях и при образуване на колонии да се води борба, става ясно от думите на специалиста. 
 
Топлото време е донесло по-силно развитие и на ериофитните акари. Те са от групата на паякообразните и дават много поколения. Освен, че се хранят със самите растения, акарите са също така и приносители на някои вирусни болести. Агроном Витковски предупреждава, че борбата с акарите е много трудна. Те са силно микроскопични, трудно се наблюдават, повредите са специфични, а продуктите, с които се третират са много скъпи. 

Димитър Витковски: Масово използваните инсектициди са тотални убийци. Когато пръскаме срещу въшки и житна муха, трябва да се съобразим с т.нар. икономически праг на вредност.

Не трябва да се подминава факта, че с наличните препарати освен ларвите на мухите или листните въшки, ще бъдат убити много полезни насекоми, които в същото време ни помагат за намаляване на популацията на неприятелите. Това са т.нар. ентомофаги - насекоми, които се хранят с други насекоми. Ние трябва да не прекаляваме с употребата на пестицидите, за да защитим тези, които ни помагат, допълва специалистът. 

Витковски препоръчва да се прецени точният момент за третиране и да се определи дали изобщо е наложителна употребата на препарати. 

Неговите наблюдения сочат, че фермерите са слабо запознати с тези „помощници“, които се появяват в полетата. „Има продукти, които защитават полезните насекоми, те не са от най-евтините, които се използват на пазара, но все пак е редно стопаните да се поинтересуват и да потърсят съвети от специалисти, за да се справят по-лесно с проблемите“, казва агрономът. 

От думите му става ясно, че в много от полетата има силно развити колонии от полски мишки.

Големият проблем тук е, че в момента реално почти няма разрешени продукти за третиране на полевки. „Все пак се срещат продукти, които не са евтини и самата работа с тях е много специфична. Тя няма как да бъде извършена механизирано и по-голяма част от фермерите предпочитат да не водят борба с полските мишки“, споделя още Витковски. 

При мишките има няколко различни метода, които не са свързани пряко с растителна защита, а с т.нар. биологична борба. Такава е възможността хищни птици да поддържат популацията. 
За тях трябва да се направят специфични съоръжения, където да кацат соколи, лешояди, кукумявки и други диви птици. Така може да се поддържат мишите популации в по-приемливи граници, без да се употребяват препарати. 

„Всичко е въпрос на икономическа вредност, ако имаш една колония на хектар не е страшно. В повечето случаи есенните дъждове, които в момента все още ги нямаме, са особено полезни на фермерите, тъй като мишките умират когато намокрят кожата си дори в размер на 5 стотинки.

Така че всички очакват прогнозата за хубави дъждове, които са нужни на растенията в момента, както и на фермерите, за да се подготвят за зимната оран и обработка“, допълни още председателят на организацията на професионалните агрономи.