Второто изменение на Стратегическия план за развитие на земеделието вече е факт, но какви са реалните промени за Кампания 2025, които влязоха в сила от 1 януари т.г.? Агри.БГ ще публикува в поредица от статии новостите, които касаят земеделските стопани още преди старта на кампанията по директни плащания.
За оранжерийните производители, за които производственият сезон прави пауза само от няколко седмици в годината, промените в Стратегическия план по интервенцията “Обвързано с производството подпомагане на доходите за оранжерийно производство” предвиждат да се повтори подпомагането на стопаните от последните две години на база единна ставка. Диференцирането на ставката за производители на продукция в отопляеми и неотопляеми оранжерии се отлага за 2026 г., е записано в изменението на документа.
“Считано от Кампания 2026 се предвижда да се направи известно разграничение в подпомагането по интервенцията за обвързано с производството подпомагане на доходите за оранжерийно производство между отопляеми и неотопляеми оранжерии.
Отопляемите оранжерии срещат по-големи трудности в дейността си и са с по-ниска рентабилност от неотопляемите поради високите разходи за отопление, несигурността и постоянно покачващите се разходи за енергоизточници, целогодишната трудова заетост, която осигуряват. Отчитайки не само разходите, но и разликите в добивите при отопляеми и неотопляеми оранжерии, които не са така съществени, както и цените, на които се реализира продукцията, които не успяват да догонят темпа на разходи, отопляемите
оранжерии изпитват по-големи трудности и необходимост от по-висока подкрепа”, е записано в плана за развитие на земеделието.
От Кампания 2026 ще се приложи и разграничение в изискуемия добив за отопляеми и неотопляеми оранжерии, периоди, до които следва да е реализирана продукция по култури от отопляеми оранжерии, както и изискване за инсталирана отоплителна инсталация с определена мощност на дка площ за отопляеми оранжерии.
Планираните през 2026 г. диференцирани ставки за отопляеми и неотопляеми оранжерии са в размер на 5300 евро/ха за неотопляеми оранжерии и 8184,44 евро/ха за отопляеми съоръжения, като при всички ставки има минимален и максимален праг.
Макар малкия размер на площите оранжерийно производство, за 2020 г. производството на домати е 40% от общото производство за страната, а оранжерийното производството на краставици е малко над 83% от общото.
Производител: Диференцираните ставки в оранжерийното производство ще изсветлят сектора
За да кандидатстват по интервенцията, земеделските стопани трябва да отговарят на дефиницията за "активен земеделски стопанин“. Условие е да стопанисват и заявяват за подпомагане минимум 0,5 ха допустими за подпомагане площи оранжерийно производство (заедно или поотделно), от следните видове култури: домати, краставици, пипер, ягоди и малини. За достигане на минималния праг от 0,5 ха е възможно комбинирането при заявяване с интервенциите за обвързано подпомагане на доходите за
зеленчуци полско производство, но по конкретната интервенция се заявяват само площи, заети с културите домати, краставици, пипер, ягоди и малини оранжерийно производство.
Бенефициентите по интервенцията получават подпомагане, когато през съответната година са добили и реализирали на пазара добив от допустимите за подпомагане култури, определен съобразно спецификите за всяка конкретна култура и метода й на отглеждане. Когато стопаните заявяват сертифицирани биологични площи, добивите са в размер на 50% от минималните и средни добиви за културата.
Полученият и реализиран на пазара добив се удостоверява с документи за реализация на продукцията.
Бенефициентите по интервенцията имат и задължението да предоставят документи за закупени сертифицирани и/или стандартни семена и/или посадъчен материал с изключение на съществуващите от предходни години насаждения с ягоди и малини.
3 КОМЕНТАРА
07.01.2025
07.01.2025
07.01.2025