От тази година в търговете за отдаване под наем или аренда на обработваемите земи от Държавния поземлен фонд (ДПФ) вече се дава приоритет на местните производители на зеленчуци, трайни насаждения, едногодишни полски култури и многогодишни фуражни култури (включително биологични производители).

Четете още: Вижте как ще бъдат облекчени фермерите след промените в Стратегическия план

Това стана възможно с промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, приети през месец април. От Министерството на земеделието търсят по-голяма сигурност при сключване на споразуменията за създаване на масиви за ползване, както и справедливост и публичност при предоставянето под наем на пасищата на животновъди. 

Дали търсеният ефект е постигнат обаче и дали повече фермери имат стимул да участват в търговете за земя от ДПФ, решихме да проверим сами, като попитахме вас, читателите на Агри.БГ, в тематична анкета.

За съжаление, 59% от общо гласували над 500 души отговарят, че тази година не са се пробвали в тръжните процедури за държавна земя. Според 30% от анкетираните не си струва усилията и времето, за да подадат заявление, да плащат депозит и да присъстват физически.

Други 23% смятат, че има вратички за заобикаляне на правилата и отново има ощетени. Част от тях проследихме в поредица от сигнали за проблеми, касаещи наемането и/или арендуването на земеделски земи от ДПФ. Някои от тях се дължаха дори на разминаване в тълкуването на закона от служители на различните областни дирекции по земеделие.

Има и едни 6% от анкетираните, които тази година са пасували, но планират да участват в търговете догодина. А до тогава могат да настъпят още промени, тъй като от бранша вече поискаха прецизиране на някои текстове.

Разбира се, не липсват и положителните примери на фермери (31% от анкетираните), които успешно са участвали по новите правила. За 24% всичко е минало без проблем. Други 4% са се сблъскали с трудности, свързани с условията за участие. А 3% дори смятат да обжалват, защото не са доволни от разпределението на площите.

Не е малък процентът на участниците в анкетата (10%), които не са се пробвали в търговете не защото не са искали, а защото не са допустими кандидати.

Междувременно областните дирекции по земеделие по места вече обявяват провеждането на втора тръжна сесия за дългосрочно отдаване под наем или аренда на свободните земеделски земи от ДПФ. 

На своята интернет страница всяко ОДЗ е длъжно да публикува списък на свободните земи, останали след първата тръжна сесия, за отглеждане на едногодишни полски култури, многогодишни фуражни култури или зеленчуци, обект на търг за стопанската 2024/2025 година.

Както и със Стратегическия план, първата година се оказа леко експериментална и казуси с отдаването на държавни земеделски земи не липсват. С направените законодателни промени част от съществените проблеми бяха разрешени, но се създадоха нови. Крачката към справедливост и публичност е направена, важно е пътят да се извърви докрай.