Проверките по предварителните условия са част от контрола, на който подлежат земеделските стопани, подали заявления по директните плащания, с цел гарантиране на равнопоставеност и устойчивост на фермите. По същество проверките на място от инспекторите на ДФ “Земеделие” ще следят за спазването на два основни компонента - Законоустановените изисквания (ЗИУ), както и Стандартите за добро земеделско и екологично състояние на земята (ДЗЕС). 

Агри.БГ изпрати въпроси на ДФЗ относно продължителността на кампанията по проверяване, основните акценти, както и броя на стопаните, които подлежат на реални проверки. 
Проверките по предварителните условия за Кампания 2024 са в процес на изпълнение и ще приключат в рамките на календарната година”, съобщават от ДФЗ. 

Проверките на място стартираха около средата на октомври, като пред тази година по мнението на директорът на Дирекция “Технически инспекторат” в ДФЗ Снежана Ангелова се очакват по-малко отклонения, тъй като след промяната на стандартите, изпълнението им става по-приемливо за фермерите. 

На контрол за спазване на правилата относно предварителните условия подлежат най-малко 1% от всички фермери, които участват в кампанията по директни плащания”, е другият основен акцент в информацията от ДФЗ. 
Пред тази година в Кампания 2024 са подадени общо 63 431 заявления за подпомагане по интервенциите на директните плащания за Кампания 2024 г.

Декларирани са 1 135 085 парцели с обща площ от 3 873 721.78 хектара, става ясно от обобщената информация от ДФЗ относно интересът към кампанията. 

Правилата относно проверките по ЗИУ и ДЗЕС вече са ясни и те са публикувани в Методика за прилагане на предварителните условия за подпомагане по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 г., която бе съгласувана с браншовите организации.

Важно е да се знае, че малките стопанствата до 10 хектара, включително, са освободени от проверки и санкции по отношение на предварителните условия.