Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) ще проведе обучение, фокусирано върху техническите аспекти и спецификите на подаване на заявления чрез Системата за електронни услуги (СЕУ). Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов по време на среща от националната информационна кампания, във връзка с приема на заявления по директни плащания за 2025 г., която се проведе в Стара Загора.

Капитанов обясни, че ДФЗ ще публикува форма, в която всеки желаещ да участва в онлайн обучение за работа със СЕУ, е необходимо да се регистрира.

„Всички потребители на платформата ще бъдат предварително уведомени за планирания старт на събитието, като ще бъде публикувана информация и на страницата на ДФЗ“, обясни заместник-министърът. Той допълни, че обучението ще се проведе в публична и общодостъпна платформа, на която ще може да се задават и въпроси.

Зам.-министърът подчерта, че по-ранният старт на кампанията за директни плащания ще допринесе за по-голяма предвидимост за земеделските стопани. Той също така информира, че Министерството на земеделието и храните (МЗХ) работи активно в подкрепа на сектора и разширяване на възможностите за развитие, включително в областта на напояването. По думите му, благодарение на рехабилитацията на напоителни обекти, се наблюдава 50% икономия на вода и увеличаване на площите, до които „Напоителни системи“ ЕАД може да доставя вода.

Капитанов също така обяви, че Изпълнителна агенция „Борба с градушките“ (ИАБГ) е напълно подготвена за откриването на активния сезон през 2025 г., като необходимите количества противоградови ракети вече са осигурени.

По време на събитието бе съобщено, че този месец започват приеми по две държавни помощи:

- „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по Национална програма от мерки за предотвратяване разпространението и контрол на вредители по лозата (род Vitis)“.
- “Помощ за компенсиране разходите на земеделските стопани, свързани с изпълнение на мерки по Националната програма за контрол на вредителите в трайните насаждения през зимния период”.

По време на срещата експерти от Министерството запознаха земеделските производители с промените в нормативната уредба, свързани с агроекологичните ангажименти, биоземеделието и хуманното отношение към животните и предстоящите приеми до края на годината по интервенциите от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 г.

По-късно на 18 март, заместник-министър Капитанов ще проведе среща по информационната кампания за директни плащания Кампания 2025 г. със земеделски производители  от област Сливен.