Предложеният законопроект за регулиране на веригата на доставки на земеделски продукти и храни предизвиква разнопосочни реакции сред производителите.

Агри.БГ потърси за коментар Десислава Кабурова, земеделски производител, който продава на големите вериги, за да сподели своята гледна точка за предизвикателствата и потенциалните ефекти от обсъжданите предложения.

„Важно е, че нещо се прави. Ако изчакаме още година-две, може да не останат български производители на пазара. Законопроектът предвижда 50% от продукцията на щандовете да бъде българска, но за да стане това устойчиво, трябва да изградим силни, организирани и планиращи стопанства.

Така че освен този закон, втората стъпка е да се работи в посока закон за кооперативите, така че да се създадат здрави и сериозни производители, които да произвеждат еднотипна продукция и да работят на светло“, коментира Кабурова.

Според нея основният проблем в отношенията между производителите и търговските вериги не е само високата надценка, а и ниският оборот, който производителите генерират.

„Този закон ще усили оборота на производителите. Ще дам пример от миналата година. Тогава давах тикви, които влизаха във веригата на 1 лев, но се продаваха на 2,20 лв. Така че тук проблемът не е ниската цена, на която моята продукция влиза във веригата, но и ниският оборот.

При такава цена потребителят купува само при нужда, а производителят остава с непродадена стока. Веригите предпочитат да сложат по-високи цени и да заложат на по-малък обем, вместо да намалят цената и да увеличат оборота.

Дано този закон се приеме докрай. Това е едно уважение към българския потребител и производител. Виждаме подкрепа от страна на министерството. Осъзнаваме, че с тази стъпка министърът на земеделието носи голяма отговорност. Така че предстои голяма реформа и голяма битка с веригите. Но според мен това е един много правилен закон“, обяснява тя.

Производителите също така се притесняват от евентуален отпор от страна на търговските вериги.

„В петък, 21 март, ще бъде срещата с веригите. Те имат добри адвокати и могат да оспорят закона в съда. Надявам се, че проектозаконът ще проработи в правилната посока и ще допринесе не само за нас, но и за потребителите, защото ще намали цените и ще увеличи покупателната способност на българина.

Вярвам, че по този начин българският потребител ще започне да купува евтина българска стока, тя ще бъде разпознаваема и достъпна.

Имаме колеги, които вкарват продукция и я преопаковат като българска, така че смятам, че този закон ще стопира и тези недобри практики.

С този закон, ние трябва да мислим за кооперативи, сдружения и модернизация на тези български производители“, допълва Кабурова.

Темата за създаване на държавна верига магазини с 10% надценка също се обсъжда. Според Кабурова обаче, вместо да се противопоставяме на търговските вериги, трябва да търсим партньорство с тях.

„Не е лошо да има и такива идеи, които да се коментират, за да се види, че няма да се получат. Не трябва да вървим срещу веригите и инфраструктурата, която те са създали през годините.

Те са едни от малкото и дори основните, които работят 100% на светло, плащат навреме и издават документ. Не можеш да ги сравниш например с преработвател, който ти плаща със 6-7 месеца закъснение. Принципът на работа с веригите е много добър, но и фермерите трябва да влязат в рамки, да си следят продукцията и да гарантират за нейното качество.

Оттам нататък трябва да отпаднат зелените картончета, защото като отидеш на пазара и никой не ти издаде касова бележка, това е проблем. От една страна създаваш сив сектор, но другото по-страшно нещо е, че този продукт няма доказан произход. Съответно, ако нещо се случи, ти нямаш документ, с който да си потърсиш правата. 

Така че не трябва да вървим срещу веригите, но според мен е нужно да се намерим механизъм, който да гарантира справедливи условия и за производителите, и за потребителите“, категорична е тя.