Накратко:
•    Септемврийският контракт в Париж се срина, договора за май ’26 се търгува активно
•    Глобалната реколта от пшеница ще бъде добра, цените са с ограничена възможност за растеж


Движението на борсите от началото на седмицата очертава ясно моментната депресия, завладяла пазарите. В понеделник цените по септемврийския контракт на Euronext спаднаха до нивата от предишните седмици, а във вторник паднаха под психологическия праг от 200 евро за тон.

За разлика от този контракт, раздвижване във вчерашния ден имаше при договора за май 2026, по който бяха изтъргувани нови обеми. Това показва, че в настоящата ситуация, търговците предпочитат да залагат на по-дългосрочни стратегии.

Липсата на конкурентоспособност за европейския произход, последните климатични и производствени прогнози, както и неясното бъдеще по отношение на търговски мита, котировки и логистика, предопределят настоящата липса на активност.

Във Франция валежите, макар и разпръснати, успокоиха за момент производителите. Но прогнозите за времето през следващите седмици вещаят относително сухи условия, което изисква предпазливост от страна на фермерите. 

Според данни на Европейската комисия, Румъния пък може да отчете една от най-добрите си зърнени реколти тази година, особено при пшеницата, където се очаква 5-6-кратно увеличение в сравнение с 2024 г.

Не само в Румъния, но и целия Европейски съюз средното производство на пшеница от хектар тази година се оценява на 5,83 тона, което представлява увеличение от 8% в сравнение с 2024 г. и с 5% над средното за последните пет години.

Русия също гледа с надежда към предстоящата реколта. „По последни оценки, реколтата от зърно ще бъде най-малко 135 милиона тона. Тя е по-висока от миналата година“, каза Дмитрий Патрушев.

Вицепремиерът заяви още, че 93% от площите, със зимни зърнени култури, приблизително 20 милиона хектара, са в нормално състояние, докато пролетните култури вече са засети на 93% от общата планирана площ, от 52 милиона хектара.

Прогнозата включва и реколтата, която се очаква да бъде прибрана от контролираните от Русия региони в Украйна, които през 2024 г. са били отговорни за около 4% от общата реколта от зърно в Русия.

От другата страна на океана, несигурността в САЩ продължава, въпреки че Доналд Тръмп за момента изглежда по-фокусиран върху вътрешните проблеми.

Въпреки това, заявеното от него намерение да наложи нови тарифи на няколко държави през следващите седмици държи търговците в напрежение. Междувременно Европейският съюз обяви, че възнамерява да ускори преговорите преди началото на юли.

Подкрепете независимата журналистика