Способността на някои почвени гъби да живеят в симбиоза с корените на културните растения или т.нар микоризи, е важен фактор за храненето на растенията. Агрономът и специалист по покривни култури от САЩ Дейл Стриклър разказа пред български земеделци повече за ползите от микоризните гъби при посещението си в плевенското с. Брест.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА: Червеи, покривни култури и кислород в почвата - още от Дейл Стриклър
Микоризните гъби спомагат за развитието на корените на културите. Те на практика влизат в симбиоза с корените и започват да се разрастват чрез власинки и хифи, които могат да достигнат до 0,5 - 1 м. По този начин корените на растенията получават по-голям достъп до вода и хранителни вещества.
Микоризните гъби се нуждаят от живи корени - гостоприемници постоянно. Оставени без живи корени в продължение на месец, те умират, защото няма от къде да се хранят. В земеделско производство, при което няма живи корени за дълъг период от време, каквато е най-честата практика в България към момента, се налага ново третиране с микоризни гъби през следващия сезон.
Дейл Стриклър: Тук идва и още една от ролите на покривните култури - а именно - в момент, когато няма основна култура на полето, те могат да продължат да хранят микоризата, за да не се налага гъбите да бъдат добавяни отново всяка година.
Дейл Стриклър сподели за още една важна полза на микоризните гъби - те отделят слепващо вещество (гломалин), което променя структурата на почвата и спомага за намаляване на компактирането ѝ. Това е едно от най-добрите решения при тежки преуплътнени почви, посочи агрономът.
Фермери попитаха Дейл дали плевелите могат да служат като храна за микоризните гъби.
Някои плевели могат да бъдат гостоприемници на микоризните гъби, но не всички. Щирът, например, е неподходящ. Всички житни плевели обаче са подходящи за храна. Интересен факт е, че дори някои покривни култури не са подходящи за храна на микоризните гъби, като например елдата и кръстоцветните. Бобовите, с изключение на лупина, са подходящи. В този смисъл в един добър микс от покривни култури е добре да има растения и от двата вида култури - които са гостоприемници и които не са гостоприемници на микоризните гъби, посочи агрономът от САЩ.
Но защо е добре да има от втория вид?
Основната причина е в това, че растенията, които не влизат в симбиоза с микоризните гъби, еволюционно са си изградили механизми за набавяне на повече вода и хранителни вещества (като кръстоцветните, лупината, елдата). Комбинирайки двата вида покривни култури, в почвата се получава по-голямо биоразнообразие, обясни Дейл Стриклър.
Фермери попитаха Дейл Стриклър какво е влиянието на фосфорните торове върху микоризните гъби.
Ако има голямо количество фосфор в почвата, той ще забави колонизацията на кореновата система. По същия начин е и с бобовите култури и азотните торове. Те отлага времето на започване на азотфиксацията, отговори Стриклър.
0 КОМЕНТАРА