Тази година ловният сезон на пъдпъдък, гургулица, гривяк, горски бекас и обикновена бекасина започва на 10 август, съобщава НЛРС „Съюз на ловците и риболовците в България“.
Четете още: Какви болести “дебнат” на границата с Турция?
Ловуването през този сезон ще се извършва само с писмени разрешителни, които ще бъдат издавани от директорите на Държавните горски стопанства (ДГС) и Държавните ловни стопанства (ДЛС) за държавните ловностопански райони. Специалистите по лова, които са част от юридически лица със сключени договори за стопанисване и ползване на дивеча, също ще могат да издават разрешителни за дивечовъдните участъци към ДГС. В ловностопанските райони на ловните дружини, разрешителните ще се издават от председателите на съответните дружини.
Груповото и индивидуалното ловуване на дребен дивеч ще се извършва основно през почивните дни – събота и неделя, както и в дните, обявени за официални празници. За водоплаващ дивеч, ловуването ще бъде позволено и в сряда, но само след 1 януари. Според регламентите, ловът на мигриращ дивеч може да се осъществява само през деня – един час преди изгрев и един час след залез на слънцето.
Нормите за отстрел на различните видове дивеч са ясно определени. За пъдпъдък лимитът е до 15 броя на ден, за гургулица – до 8 броя, като за организиран ловен туризъм лимитът се увеличава до 24 броя. Нормите за други видове като гривяк, гълъби, горски бекас и обикновена бекасина също са фиксирани, като се акцентира върху възможността за промени в нормите за отстрел на гургулица, в случай на промени в Правилника за прилагане на Закона за лова и опазването на дивеча (ППЗЛОД).
Особено внимание се обръща на контрола върху използването на забранени средства и методи за ловуване. Освен това, ловците трябва стриктно да спазват установените норми за ограничаване разпространението на африканската чума по свинете (АЧС) по време на ловните излети. Включени са мерки за биосигурност и задължение за оповестяване при откриване на трупове на диви свине. Надзорът върху заболяването птичи грип също е засилен чрез редовно наблюдение за наличие на мъртви птици.
Тези правила и мерки имат за цел да осигурят безопасен и успешен ловен сезон, като същевременно се запазва балансът в екосистемата и се минимизират рисковете от разпространение на заболявания сред дивеча.
0 КОМЕНТАРА