Стела Иванова е жената, която стои редом до Петър Симеонов, председателят на Професионалната асоциация на розопроизводителите. Двамата делят и хубаво, и лошо в трънливия бизнес с рози и лавандула. И докато той е все по-активен като представител на бранша и се занимава с насажденията, за нея остава задачата да се грижи за „нежната“ страна на семейния бизнес – производството на натурална козметика от етерично-маслени култури. 

Дамите в селското стопанство: Валентина Милкова

 

„Ние двамата стартирахме от нулата, започнахме да изкупуваме насаждения и сега разполагаме със 120 декара рози и лавандула“, споделя чаровната млада дама. За трета година заедно със съпруга си тя представя продуктите на тяхната компания на българския щанд в голямото земеделско изложение „Зелена седмица“, което се провежда всяка зима в Германия.

Още в самото начало двамата млади стопани са били на ясно, че само с чисто земеделие на малко декари няма да стане и са обмислили как да разширят дейността си. 
Петър е имал земеделски опит със своите родители, докато самата Стела нямала допир със „селската“ работа. Макар да е завършила финанси, тя е редом до Петър от първия декар, който са притежавали. Двамата са били самостоятелни, обработвали са насажденията ръчно – не са си спестили нито копаенето, нито плевенето, резитбата или брането на рози.

„Всичко ставаше много бавно - работиш, изкарваш, влагаш в бизнеса и така много пъти, защото нямаш нищо наготово. Но затова постигнатото ни е толкова ценно“, споделя дамата, която следи производството на козметични продукти, за които немците се редят на опашка пред щанда им в Берлин. 

Много сърце и душа давам в тази работа, държа продуктите да са изчистени и щадящи кожата. Има голям интерес към розовата ни вода, към кремът за лице, както и за останалите продукти“, разказва още Стела Иванова. 

Търсенето не е само на българския, но и на външните пазари, което става благодарение на онлайн магазина, в който постоянно имат поръчки. „Още първия път, когато се представихме на „Зелената седмица“, някои от клиентите ни започнаха да се връщат за допълнителни покупки, като си водеха и преводачи от английски език, за да се разбираме по-добре. Това ни радва, голямо старание сме вложили във всеки наш продукт, както и нерви, защото нещата стават трудно, необходимо е всичко да се тества и регистрира“, споделя още Стела, която не е само земеделски стопанин и производител на козметика от биоетерични масла, но и майка на две деца. 

В момента само шампоаните на Krimas са произведени на ишлеме в предприятие, специализирано в това направление. 

„Всичко станало си правим сами - розовата вода и маслата от рози и лавандула се произвеждат в нашия цех. Така не само ползваме собствената си суровина, но и контролираме добре какво точно влиза в състава на готовите продукти“, казва тя. 

Нюхът на Стела към потребителското търсене, който вероятно е развила с финансовото си образование, определя на кои продукти трябва да се наблегне в производството. 

В момента семейството получава само плащания за единица площ. Преди години по подмярка 6.3 за малки земеделски стопанства, Стела е получила 20 000 лева подкрепа с европейски средства, но сложните изисквания са я отказали от по-нататъшно участие. И двамата с Петър предпочитат да се справят с предизвикателствата бавно, но сигурно.