Юлия Славкова има късмета да отглежда пчели в природен парк „Русенски Лом“,. Така тя успява не само да осигурява прехраната си, но и да се наслаждава на уникалните забележителности като се започне от истинския птичи рай в региона и се свърши до огромното богатство от растителни видове. 

 

„Занимавам се от 14 години с отглеждането на пчели. В началото бяха 50 кошера, а сега вече наброяват 220, разделени в два пчелина.

И двата обекта се намират в Природен парк „Русенски Лом“, отдалечени са на 5 км един от друг и така мога да обхващам различни видове растения. Затова медът, който предлагам е разнообразен, както и прашецът и другите пчелни продукти, които добиваме“, разказва Юлия, с която се срещаме по време на фермерския пазар пред НДК в София. 

Юлия е бивш спортист и от малка се е събразявала какво хапва, което е една от причините да се захване с пчеларство – искала е да знае какво слага на трапезата си. След спорта е продължила с народни танци и вече 10 години релаксира с уникалните български ритми. 

„Човек, когато си следи храната и внимава откого я получава, това става начин на живот. Излизам на фермерските пазари още от времето, когато те прохождаха у нас. Достъпът и до хубава храна винаги е бил важен за мен. А и работата с пчелите те държи в добра физическа форма, защото пчеларството е тежко като труд“, разказва дамата, която не се уморява да отговаря на всички въпроси на купувачите, които постоянно се спират пред щанда. 

„Фермерските пазари ми помагат от самото начало, дават ми достъп до клиентите и директно общувам с тях. Така има възможност да опитат различните видове мед, които произвеждаме. Важно е сами да се уверят във вкуса и качеството на продуктите“, разказва още тя. 

Етикетите на меда от пчелна ферма „Дарис“ са прозрачни и това не е случайно. Целта е хората да се загледат в продукта, а не толкова в картинките по буркана. Така се вижда реалният цвят и богатството на природата, до която са се докоснали пчелите. 

Четете още: Заради невъзможни изисквания: Подвижното пчеларство се практикува на ръба на закона

 

„Първоначално беше трудно, когато започвахме, но хората все повече се информират и интересуват от нашите продукти.

В последно време забелязвам, че има лекари, които препоръчват натуралните продукти. Ние сме насочени към любознателните хора, които търсят и искат. Те споделят непрекъснато за какво ползват меда и къде го влагат, освен за директна консумация. Много ми става хубаво, когато разкажа на клиентите как да решат някой свой здравословен проблем с помощта на нашия мед“, споделя още Юлия Славкова.

Откакто е с 220 кошера, тя не дели времето и силите с друга работа и цялото ѝ внимание е насочено към пчелините. През седмицата ходи на два фермерски пазара и поддържа онлайн магазин, за да могат клиентите да правят директни поръчки без да има нужда да идват на място. 
В началото дори сама е карала продукцията си до клиентите в София. 

„Аз съм една софиянка, отишла в Русенско, заради любовта си към меда, пчелите и прекрасната природа на парка“, казва още Славкова за себе си. 

Юлия не обича да стои на едно място и работата зад бюро определено не й допада, затова пътуването между София и Русе не я смущава. Лятото прекарва край Дунав, а през зимата е в столицата. 

Почти цялата си продукция продава на дребно.

„От някои видове мед – букет и липа, може да предложа и на едро, но не го давам на изкупвачи. Искам да си го реализирам сама, правя много имуностимулатори, които също са търсени. Добавям най-различни пчелни съставки, така че да има ефект за подсилване и предпазване на имунната система. Правя и продукти, в които влагам различни видове водорасли, куркума, цейлонска канела и други съставки, за които използвам допълнително нашия мед“, разказва тя. 

Освен това от восъка Юлия прави свещи, предлага и клеева тинктура и пчелен прашец, към които интересът също е много голям.