След тежката суша през тази година и тютюнопроизводителите са в очакване на старта на изкупната кампания на тютюневата суровина. Агри.БГ коментира очакванията на бранша и качеството на реколтата с Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ 2010).

“Изкупната кампания на тютюна зависи от климатичната обстановка в страната. За да се заготви суровината във формата, в която я предлагаме на търговците, трябва да има оптимална атмосферна влага, която да позволява тютюнът или да се балира, или да се нарежда в кашони. Към момента времето е топло, сухо, има дори и вятър, което пречи да се прави заготовка на суровината. С търговските оператори, с които от началото на стопанския цикъл имаме сключени предварителни договори, обиколихме всичките складове, шатри, сушилни на тютюнопроизводителите от цялата страна от четирите сортови групи, които се отглеждат в България - двете дребнолистни “Басми” и “Каба кулак” и двете едролистни “Бърлей” и “Вирджиния” и стигнахме до заключението, че суровината е с идеални качества, но сухите условия и липсата на атмосферна влага не разрешават да се заготви тютюнът, за да стартира изкупната кампания”, обясни Цветан Филев. 


Към момента тютюнопроизводителите по места са получили нужния им за заготовка на суровината амбалаж и следят активно метеорологичната прогноза за поява на валежи, които да осигурят така нужната продуктивна влага.

“Метеорологичните условия не се очаква да се променят до 20 ноември, затова вероятно в последната третина от ноември и през целия месец декември, се надявам, първо, да бъдат условията добри за заготовка, след това да може да стартираме изкупната кампания, дори да може тя да премине към по-активна фаза и през декември да реализираме около 80% от суровината от реколта 2024 г.

Това, което не можем да реализираме до края на календарната 2024 г., остава за месеците януари и февруари на 2025 г.”, категоричен бе председателят на НАТ 2010.


В България има около 40 фирми, които имат разрешително за изкупуване на тютюн, но традиционно  между 10 до 12 фирми изкупуват суровина от България. 
Към средата на месец декември ще можем да идентифицираме средни изкупни цени, когато са реализирани доста количества от партидите, които сме произвели, а крайните цени ще станат ясни около средата на януари, когато се очаква да бъде реализирана цялата продукция”, каза още Цветан Филев.