Такъв закон, който да защитава българските производители, да им гарантира място на пазара,трябва да има. Това каза за Агри.БГ Цветан Цеков - председател на Браншова камара “Плодове и зеленчуци”, производител на плодове и съпредседател на Българската аграрна камара по повод готвения закон зе регулиране на цените на храните и срещите с производители, преработватели и веригите, които текат тези дни в Министерството на земеделието. 

“Това е неотложно, защото пазарът се владее от търговските вериги, а ние всички сме зависими от тези пазари. От друга страна ще се коригират и регулират цените там, където са спекулативно високи. 

Всичко това ще рефлектира върху крайния потребител - той ще получава продукти на по-ниски цени. Веригите, прекупвачите, не са съгласни, но, когато бръкнеш в джоба на тези, които живеят от търговия и всъщност владеят пазара, е нормално да имат такава реакция. 

Искрено се надявам правителството да не се огъне, защото този закон е изключително важен, тъй като до момента при неработещите регулатори - КЗК, КЗП, при липсата на адекватен контрол от страна на БАБХ, видяхме докъде стигнахме - дотам, че българските производители трябва да чукат на вратата на търговските вериги, да им се молят, да чакат тяхното благоволение, а и не само - да бъдат натискани с различни нелоялни търгорски практики.

Когато тази слободия бъде ограничена и когато държавата покаже своята сила, не в лошия смисъл сила, разбира се, а сила на контролен орган, върху спекулата, върху мястото, където българската продукция се подменя”, сподели мнението си Цеков.

Един такъв закон трябва да уреди и да осветли цялата агрохранителна верига - откъде тръгва продуктът, през колко ръце минава, докъде стига и на каква цена. В момента такава яснота няма, добави той. 

Втората причина да е необходим този закон, според Цеков, е, че в момента не повече от 15% от плодовете и зеленчуците, които се продават, са българска продукция.

“Регулациите чрез закона не целят да смачкат търговията или лоялната конкуренция. Те целят да се регулират тези отношения, които в момента са в изключителен дисбаланс. 

Ние имаме една пазарна сила, която се демонстрира от субектите, които владеят над 2/3 от българския пазар. Именно тук е ролята на държавата да се намеси”, добави производителят. 

Цветан Цеков: Какъв е смисълът да има европейско подпомагане, да има субсидиране, да има инвестиционни програми, чрез което да се развиват земеделските производители, когато достъпът до пазара е деформиран и ограничен. 

По думите на Цеков, трябва да се намери баланс, така че да не се получи осакатяване на закона, а да се търси начин той да е действаща нормативна база, която да защитава производителите. 

“Ако сега този закон не бъде приет във вида, в който ние като производители и преработватели да бъдем удовлетворени и защитени, аз гарантирам, че е въпрос на няколко години българските производители да бъдат тотално размазани. 

Колкото по-голяма става пазарната сила на търговвските вериги, толкова повече ще има ограничение на българското производство”, каза Цеков. 

По думите му е необходимо да се направи анализ, който да покаже колко и каква продукция преминава през веригите на годишна база. 

Логичен въпрос е и дали българсите поризводители ще могат да задоволят този пазар

“Преди 30 години ние можехме не само да зодоволяваме чрез собствено производство нуждите на пазара, но и да изнасяме. Заради липса на контрол и регулации, и допускане на процеси, които са извън пазарните, ние стигнахме до това ниво, че традиционни български производства - като плодове и зеленчуци, стигнаха на 10-15% от това, което може да се задоволи. Сега трябва да реновираме обратния процес.

Но той започва оттам да имаме гарантиран пазар. Когато ни се гарантира този пазар, с тези 50%, които сме поискали, ние ще започнем постепенно да възстановяваме това производство”, аргументира се Цеков. 

Освен обособяването на търговска част, в която да са представени българските продукти, той е предложил да бъде създаден и бранд “България”, който да бъде и общ стандарт. “С него нашите потребители ще имат гаранцията, че на това място има българска качествена продукция. Защото сега много хора се питат българска ли е продукцията, когато е произведена с чужда суровина”, каза той. 

Цветан Цеков: Важна е проследяемостта - даден продукт къде е произведен. 

Това според него води до деформиране и води до изкривяване на цялата представа за това какво е 100% български продукт. 

“Защото българският етикет в момента не гарантира българска суровина”, обясин Цеков и добави: 

“Не можем заради засягането на корпоративни интереси, да не приемем един закон, който ще запази уязвимите сектори и ще гарантира на българския потребител истинска  българска продукция. 

Мантрата за свободния пазар не е оправдана. За какъв свободен пазар можем да говорим, когато 2/3 от тази контролирана дистрибуция от един пазарен субект, който се е обособил в една организация? Ако си мислим, че помежду си тези търговски вериги не са се синхронизирали и не са си разпределили пазарите, ще бъде много наивно. Те демонстрират пазарната си сила, защото ти нямаш алтернатива къде да отидеш”, коментира производителят. 

По повод това, че законът е предприет като временна мярка, която се предвижда да бъде продължавана при необходимост, Цеков каза, че според него предложеното време за действие от 12 месеца е кратко. 

“Ние предложихме това време на действие да е поне 5 години. За една година няма как да има ефект от мерките. Особено при секторите плодове и зеленчуци”, обясни той. 

Според него и заложените 22 продукти в обхвата на закона са малко. 
“За нас трябва да са 40-50. В една търговска верига има между 8000 - 12 000 артикула.  Какво са тези 22 продукта на фона на това?”, попита Цетов.  

А това дали ще стимулира и кооперирането между фермерите? 

“За да можеш да излезеш на големия пазар, трябва да бъдеш или много голям производител, или да сте група производители, които да се обединят, за да могат да имат съответните партиди, да имат логистика. Това ще е логично следствие от тези дейстивя, които се предприемат сега със закона. Всички тези, които се спасяват самостоятелно, ще видят, че обединението ще им донесе само полза. 

И освен това, смисълът в това един земеделски производител да бъде подпомаган, е да може той да произвежда. А когато произвеждаш, ти трябва да имаш къде да реализираш продукцията си. Моментът е назрял да се обединят усилия. 

Този закон ще стимулира много неща и то полезни. А това е важно и за нашия хранителен суверенитет”, заключи Цеков.