Рисковете за България в борбата с чумата по животните нарастват. Страната вече е подложена на редица ограничения, свързани със заболяването, наложени от държави като Босна и Херцеговина, Великобритания, Ирак, Казахстан, Китай, Македония, Русия, Сърбия, Турция и Украйна. Някои от тях забраняват вноса на живи животни, суровини и продукти, като този списък продължава да се разширява. Това заяви пред БНР заместник-изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) Валентин Атанасов по повод огнището на чума по дребните преживни животни във Велинград.

"Проблемът е сериозен, засяга всички животновъди, и не трябва да позволяваме дестабилизация," подчерта Атанасов, като отговори на критиките на съпредседателя на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев. Според него Караколев манипулира информацията в своя полза.

Атанасов опроверга твърдението на Караколев, че засегнатото стадо е напълно здраво, като подчерта, че само БАБХ може да определи здравния му статус.

"Стадото трябва да се евтаназира, ако искаме да се освободим от рестрикциите, които ще направят за България. Иначе това стадо може да остане живо, както е и случаят с Ямбол 2018 г. Нашето решение е категорично. Взето е на 25 ноември. Защо в Унгария за 24 часа ликвидират, а в България не може? Тук въпросът се политизира", коментира още Валентин Атанасов.

Атанасов също така увери, че БАБХ ще изпълни всички препоръки на временната парламентарна комисия, включително подобряване на комуникацията, разяснителна кампания, навременно изплащане на обезщетенията и промени в нормативната уредба.

В началото на седмицата изпълнителният директор на БАБХ е посетил Велинград за срещи с животновъди, но част от тях се опитали да възпрепятстват работата на експертите. До момента са изследвани 9 от общо 15 животновъдни обекта в района, като при 8 от тях няма установени вируси или антитела. Общо са изследвани 1120 животни.