Чумата по дребните преживни животни е изключително сериозна болест и може да нанесе тежки последствия за сектора, затова трябва да се направи всичко възможно, за да се ограничи навлизането на заразата в нашата страна. Това обясни в интервю за Агри.БГ д-р Даниел Денев, началник на отдел „Здравеопазване на животните” към Българската агенция по безопасност на храните.
Заболяването не е опасно за хората, но е изключително опасно за овцете и козите и може да доведе до големи икономически загуби.
„Предприемаме необходимите действия, за да не допуснем разпространението на заболяването. Министерството на земеделието и храните и Българската агенция по безопасност на храните въведоха засилени мерки срещу навлизане в България на заразата. Превантивните действия са заради влошената епизоотична обстановка в Румъния и Гърция. Мерките включват засилен контрол на всяка пратка живи животни от засегнатите държави, поставяне под възбрана, клинични прегледи и вземане на проби”, обясни още д-р Денев.
Той отбеляза, че е важно стопаните да наблюдават животните си и ако забележат отклонения от здравните показатели, незабавно да се свържат с ветеринарния си лекар.
„Заболяването протича с треска, с повишена температура до 41 градуса), изтечения от очите, носа и устата, афти в устната кухина, сухи и напукани муцуна и ноздри, диария, кашлица и затруднено дишане и хранене. В засегнатото стадо заболеваемостта може да стигне 100% като смъртността достига 20-90 %. Инфекцията се предава чрез директен контакт между болни и здрави животни. Ако фермерите забележат някой от тези симптоми или открият болни животни в стадото си, трябва незабавно да уведомят регистрирания ветеринарен лекар или официалния ветеринарен лекар, с когото имат сключен договор”, обясни още д-р Денев.
Животновъдите могат да се свържат с официалните ветеринарни лекари от Областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ), които осъществяват контрол по здравеопазването на животните. Сигнали могат да се подават и чрез телефонните номера и имейл адреси на Областните дирекции по безопасност на храните, налични на интернет страницата на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).
Съдействие могат да получат и на горещия телефон на Агенцията: 0700 122 99.
Цялото интервю с д-р Денев можете да откриете във видеото.
0 КОМЕНТАРА