Василиус Киприану е от хората, които могат да се гордеят с това, което са постигнали. Историята му е изпълнена с предизвикателства, но те си струват, когато искаш да направиш нещо свое. Затова призовава всички млади хора да се осмелят да поемат рискове в живота си, ако харесват да правят нещо и това е голямата им страст, научаваме от сайта Sigma Live.
Мнение: “Субсидиевъдите” лесно могат да се спрат, но се изисква кураж от управляващите сектора
Тайната на успеха е да имат мечти за това, което правят, да го обичат и да имат голяма страст. Ако имат това, тогава си струва да поемат риска, казва Киприану.
Младият кипърец притежава био фермата Riverland. Създава я, ръководен от своята мечта и с помощта на финансиране, отпуснато от Общата селскостопанска политика (ОСП). Преди да се впусне в селското стопанство, учи за селскостопански технолог в Солун и стажува в Ирландия по програма ЕРАЗЪМ във ферма, която съчетава селскостопанската работа с агротуризъм. Споменаваме това, тъй като Василиус впоследствие прилага именно този опит в собствената си ферма.
Фермата в Ирландия се посещаваше от хора от различни страни. Имаше настаняване и различни дейности като конна езда, туризъм и екскурзии, така че имах добри стимули да развия някои идеи за ангажиране както със селско стопанство и животновъдство, така и за образователната част, споделя Киприану.
Младият фермер работи и две години в Кипър в Cyprus Agricultural Payments Organisation. Работата била много добра, но не му носела удовлетворение
Затова напуснах и кандидатствах за участие в Програмата за развитие на селските райони 2007-2013. Бях одобрен и създадох биофермата Riverland, спомня си Киприану.
Биофермата Riverland се намира в Камбия в много красив район, заобиколен от природа. Там се отглеждат овце, кози, крави, коне, прасета, кокошки, патици, зайци и магарета. Фермата работи от 2010 г., а от 2012 г., когато отворя врати за обществеността, се посещава ежедневно от семейства и училищни групи. Във фермата има и кафетерия, която предлага закуска и различни леки ястия, кафета и сокове.
Ние също така организираме рождени дни и различни фестивали, като сме домакини на различни събития за компании, организирани групи, училища и родителски асоциации. В същото време предлагаме различни дейности, насочени към природата, като туризъм, катерене по стена, стрелба с лък и в същото време предлагаме работилница за приготвяне на сирене халуми и анари, месене на хляб и, разбира се, цялата работа във фермата, като доене, хранене на животните, хранене на малките овчици и събиране на яйца, разказва кипърецът.
За създаването на Riverland Василиус получава финансиране от Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 г.
Въпреки че процесът по кандидатстване беше труден, той беше важна стъпка към изпълнението на проекта. Попълних заявленията през 2007 г., бях одобрен и започнах да създавам фермата в периода 2008-2010 г. Първоначално трябва да създадете строителните съоръжения, да подадете необходимите фактури, разписки и плащания и след това да кандидатствате за одобрената сума за субсидия, разяснява процеса Василиус.
Фермерът отбелязва, че нямаше да му бъде лесно без помощта на ОСП.
Важно беше, че повече от 50% от инвестицията се върна под формата на субсидия плюс допълнителни 20 000 евро като млад фермер, което е стимул за младите хора да се включат в земеделието, отбелязва той.
Не всичко обаче минава гладко.
Грантът дойде около две години след датата на кандидатстване, което е доста време и беше един от проблемите, с които се сблъсках в началото. Тогава започнаха различните проверки дали финансирането, което получих от ЕС, е използвано по предназначение. След това бях одобрен и плащането бе направено. Веднъж годишно Кипърската организация за земеделски плащания и Министерството на земеделието ви проверяват дали продължавате да правите това, за което сте кандидатствали. Програмата изискваше да се занимавате със селско стопанство поне пет години. Разбира се, правя това вече 15 години, разказва Василиус.
Според него въпреки значителната помощ от ОСП, не е лесно да се оцелее само с парите, които получаваш, за да започнеш.
След първите две години фермата отвори вратите си за посетители, генерирайки повече приходи. В началото определено беше трудно, но ако обичаш това, което правиш, можеш да преследваш мечтата си. Нашата ферма е устойчива заради комбинацията от това, което имаме в Riverland, и събитията и фестивалите, които организираме.
Занапред Киприану, който е привърженик на органичния и прост живот, планира да даде възможност на посетителите да прекарат добре времето си с децата си.
Определено имам още мечти, категоричен е той.
Сред тях са създаване на ферма с всички видове пеперуди, които се срещат в Кипър, ферма за билки и развиване на къмпингуването на територията й.
През последните 5 години провеждаме летни лагери за деца, през последната година приехме и скаутски сдружения и школи, които лагеруват за 1-2 нощувки, така че плановете ни включват създаване на лагер, подходящ дори за семейства с деца, казва Василиус.
Фермерът планира да разшири производството. Иска да създаде малко лозе, за да произвежда вино, както и да построи малка фабрика за сирене. Този проект върви ръка за ръка с идеята да организира образователни работилници.
Вижте още:
МОСВ отвори врати за земеделските производители
Земеделски стопанства отварят врати за ученици от столицата
На гости на една от най-големите биологични ферми в Словения
0 КОМЕНТАРА