Технологичното изложение в CES 2025, което традиционно се провежда през първата половина на януари месец, привлече заинтригувания поглед на света по много поводи. За нас, разбира се, вълнуващи са агротехнологичните постижения. Особено онези, в които може да се внедри AI за по-ефективно отглеждане на култури.
Българското земеделие се лута между кризата и надеждата
Авторитетното издание Forbes състави списък на акцентите в сферата на селското стопанство. То прави и любопитно заключение:
Южна Корея, повече от която и да е от десетките представени страни и региони, дава приоритет на приобщаването на по-младите поколения към земеделието, като го прави по-привлекателно за тях.
Страната настоява да интегрира AI във вертикално земеделие и използва иновативни техники като роботика и автоматизация, за да направи това възможно в градските райони.
А сега да преминем към интересните технологии, предназначени за фермерите.
Airfarm
За втора поредна година Airfarm печели CES Innovation Award. Тази година отличието е в категорията за хранителни и селскостопански технологии. Миналата година беше беше в категорията за човешка сигурност.
Airfarm представлява надуваема аеропонична ферма на закрито. Предлага се в два размера. Фермата пристига обезвъздушена. С нея получавате специална помпа за надуване, с която за до 4 часа ще сте готови за култивиране.
Airfarm е продукт на корейската компания Midbar, чието име означава пустиня на иврит. В тази ферма използвате с 90% по-малко вода в сравнение с познатите вертикални ферми.
И тъй като Airfarm е и аеропонична, се смята, че корените на растенията могат да дишат по-добре, докато висят. Визуалната система AI събира данни, като например как да промените температурата, влажността и други контроли на околната среда.
Urban Ponics
Urban Ponics представлява аеропонична среда, продукт на усилията на Требес и синът му Йоханес, които живеят в продължение на 20 години във Венецуела. Тяхното изобретение стига една стъпка по-далеч от аеропониката, за да се насочи към ползите от мъглата. Технологията се базирана на опита в извличането на минерали от места като Голямото солено езеро и премахването на натриевия хлорид, за да се създаде наситена с хранителни вещества мъгла в цялата среда, за да цъфтят културите.
Rowain
Rowain е корейска технология за отглеждане на храна от семена до продукция, готова за консумация само за 30 дни. В момента тя позволява да се произвежда само маруля. Предстои разширяването на приложението й.
Една от причините за създаването на Rowain е липсата на работна ръка. Все по-малко хора от по-младите поколения навлизат в селскостопанския бизнес. Rowain използва много минимално човешко взаимодействие, което е ключово при недостига на работна ръка.
Nanomik
Маслото и водата не се смесват. Ето защо турската компания Nanomik създаде патентована технология за разработване на формули, които биокапсулират полезни натурални масла с разтвор, който ги прави годни за пръскане върху култури. Спреят създава малки сфери, които залепват и се абсорбират от растенията, а технологията за биокапсулиране им осигурява допълнителна стабилизация. Те ще залепнат дори при дъжд. Маслата се добиват предимно от растения, като масла от мащерка, чаено дърво и портокал.
Farm Fleet
Farm Fleet е услуга, която свързва фермерите с възможността да наемат дронове, които могат да помогнат за пръскането на всякакви пестициди в полето. Знаейки, че Украйна е един от световните лидери в технологиите за дронове, има много смисъл тази компания да е основана там преди няколко години.
Украйна е пръскала повече пестициди от целия ЕС, казва съоснователят на компанията, Валерий Яковенко.
До голяма степен тази статистика се дължи на въведените строги разпоредби в ЕС за въздушните пестициди през 2009 г.
По думите на Яковенко, дроновете могат да се приближат изключително близо до културите. Те могат да работят и през нощта, което е рядкост за фермерите, така че хората не се излагат на нищо вредно, нито опрашителите, които също обикновено са в латентно състояние през нощта.
Войната в Украйна постави голям натиск върху бизнеса, но Farm Fleet започва да прави пробив в САЩ, което компанията смята за най-голямата си възможност.
Вижте още:
Обучение на фермерите: Кой може да кандидатства по интервенцията?
6 технологии, които стимулират устойчивостта на хранително-вкусовия сектор
0 КОМЕНТАРА