Накратко:
•    Индексът при цените на зърнените култури на ФАО е спаднал с 8,2% спрямо май ‘24
•    Растителните масла отчитат месечен спад, но остават над миналогодишните стойности


Въпреки че последния доклад на Организацията по прехрана и земеделие (ФАО) на ООН остана като цяло неутрален, той отчита сериозен срив през май за ценовите индекси при зърнените култури.

Общия индекс при цените на храните на ФАО, който проследява месечните промени в международните цени на набор от световно търгувани хранителни стоки, е средно 127,7 пункта през май, което е с по-малко от 1% по-ниско от нивото си през април. 

Като цяло FPI той остава със 7,2 пункта (6%) по-висок от нивото си през май миналата година, но с 32,6 пункта (20%) под пика от март 2022 г.
Конкретно по продукти, ръстът при млечните и месото бяха повече от компенсирани със спада при зърнените култури, захарта и растителни масла.

Така, индексът при цените на зърнените култури остана средно 109 пункта през май, което е с 2 пункта (1,8%) по-малко от април и с 9,7 пункта (8,2%) под нивото си от май 2024 г. Световните цени на царевицата през периода спаднаха рязко, подложени на натиск от силната конкуренция и нарастващата сезонна наличност от текущите реколти в Аржентина и Бразилия, като реколтата и в двете страни изпревари темповете на прибиране, спрямо същия период преди година.

Очакваната рекордна реколта от царевица през 2025 г. в Съединените щати допълнително засили низходящия натиск върху цените. Сред другите зърнени култури, световните цени на соргото и ечемика също спаднаха. Международните цени на пшеницата също спаднаха, макар и по-умерено, поради потиснатото световно търсене и подобряващите се условия на реколтата в Северното полукълбо.

От климатична гледна точка, валежите към края на месеца намалиха риска от суша в части от Европа, Черноморския регион и Съединените щати.
Индексът при цените на растителните масла е отчетен на средно 152,2 пункта през май, което е с 5,8 пункта (3,7%) по-малко от април, но все още е с 19% по-високо от нивото си от предходната година. Продължаващият спад отразява по-ниските котировки за палмово, рапично, соево и слънчогледово масло.

Международните цени на палмовото масло спаднаха значително за втори пореден месец.

Спадът се дължи главно на сезонно по-големите производства и наличности за износ в Югоизточна Азия. Световните цени на соевото масло пък намаляха, подложени на натиск от нарастващите доставки в Южна Америка и пониженото търсене на суровини за биогорива, най-вече в Съединените щати.

Цените на рапичното масло спаднаха, отразявайки потенциално подобрените възможности за доставка с предстоящата реколта в Европейския съюз, докато цените на слънчогледовото масло паднаха поради отслабващото глобално търсене на внос и намаляващата ценова конкурентоспособност.

Подкрепете независимата журналистика