Европейският съюз изготвя планове за опростяване на правилата за субсидиране на селското стопанство, показват проектодокументи, съобщава Ройтерс.
Това се случва на фона на усилията на Брюксел да облекчи регулаторната тежест върху бизнеса.
Този ход може да засегне големи суми пари от Европейския съюз. Общата селскостопанска политика на ЕС е на стойност около една трета от нейния бюджет за целия програмен период 2021-2027 г., или около 387 милиарда евро, които трябва да отидат като плащания към фермерите и развитието на селските райони.
Проект на календар на Европейската комисия за предстоящи политики, видян от Ройтерс, показа, че Комисията ще предложи „пакет за опростяване“ на ОСП през второто тримесечие на тази година.
„Мерките за опростяване на Общата селскостопанска политика ще се справят с източниците на сложност и прекомерна административна тежест за националните администрации и фермерите“, се казва във втори проект на документ на Комисията.
Говорител на Комисията потвърди за Ройтерс, че възнамерява да направи предложения "за облекчаване на тежестта върху фермерите" през първата половина на тази година.
Фермерите в цяла Европа упражниха политическото си влияние миналата година, когато организираха протести срещу бюрокрацията в ЕС. В отговор ЕС смекчи някои зелени условия, свързани със субсидиите за земеделие.
Предстоящите планове за опростяване са част от стремежа на ЕС да рационализира правилата, целящи да направят местните индустрии по-конкурентоспособни и да отговорят на обещанието на президента на САЩ Доналд Тръмп да отмени регулациите.
Намаляването на корпоративните регулации беше обещание за предизборната кампания на Тръмп, който вече отмени правилата за сондажи за нефт и газ в първите си дни на поста си.
Министърът на датското правителство Йепе Бруус, който управлява „Зелената тристранна“ сделка на Дания за привеждане на земеделския сектор в съответствие с климатичните цели, каза, че страната му подкрепя реформите на ОСП, които ще опростят бюрокрацията, но също така ще предложат на фермерите повече подкрепа за зелени схеми.
„Напълно съм съгласен с дневния ред на дерегулацията, защото това е чудовище, което просто продължава да се храни“, каза Бруус в интервю за Ройтерс миналата седмица. „В същото време трябва да останем фокусирани върху това как да се справим с изменението на климата“.
Европейската комисия беше изправена пред критики от страна на активисти, че отговори на миналогодишните протести на фермерите, като бързо намали някои от зелените условия на субсидиите.
Омбудсманът на ЕС започна разследване през септември на промените, след като неправителствени организации се оплакаха, че Брюксел е нарушил правото на ЕС, като не е извършил оценка на климата, преди да направи промените.
2 КОМЕНТАРА
11.02.2025
11.02.2025