Българската асоциация на малинопроизводителите на ягодоплодните (БАМ-Я) ще настоява да се свикат комисии за оценка на щетите от падналата градушка в различни части на страната и на база щетите да се отпусне de minimis за пострадалите фермери.
Това съобщи за Агри.БГ Божидар Петков, председател на организацията, която е част от Българската аграрна камара (БАК).
Минималната компенсация обаче няма да бъде достатъчна според Петков. Нужни са по-строги мерки за предотвратяване на бъдещи щети като тези, които нанесе градушката с големина на юмрук на много места.
“Искаме да се инициира отново проверка от земеделското министерство на противоградната система. Нужна е ревизия на работата на Агенцията за борба с градушките, защото специално тази година, пробивите са изключително много. И въпреки че всяка година бюджетът за ракети се увеличава започваме все по-често да се съмняваме в тяхната ефективност и качество”, добави Петков.
Божидар Петков е категоричен, че към момента няма нито един доклад, който да отчита ефективността на изстреляните ракети и дали изобщо те работят.
“Имаме огромни щети в района на Попово и Лозница, където няма изградени площадки. В тази връзка получихме уверението от Агенцията за борба с градушките, че тези места ще бъдат защитавани със самолетния способ. Данните и за тях обаче остават пълна мъгла.
Това, което разбрахме е, че радарът в Шумен не е получил сигнал за опасност. Дори локалните оръдия е трябвало да бъдат задействани ръчно, което също е създало проблеми и пропуски, тъй като градушката пада във вечерните часове на деня”, уточни Петков.
Според председателят на БАМ-Я добра идея е да се помисли и за създаването на “мега агенция”, която да управлява времето, водите и защитата от градушки, тъй като към момента противоградовите системи не могат да работя в посока на градове и населени места, а там щетите също са значителни.
0 КОМЕНТАРА