Възприемащият се до преди десетина години като много рисков ход за преход от конвенционално земеделие към по-щадяща технология, каквато е StripTill, например - днес бива разбит на пух и прах.
Регенеративното земеделие става все по-предпочитано и разпознаваемо. А един от най-големите зърнопроизводители в България - Божидар Митов от години прилага StripTill на своите полета.
"От доста време прилагам StripTill. Това са известни тези неща, не са от скоро и се осмелихме да опитаме, макар че не сме напълно преминали към NoTill, но трудно става. На първо място е мисленето", убеден е Митов.
Съществуват различни схващания у нас, когато стане дума за консервационно земеделие. Едно от тях е, че ти трябват поне 5 години, за да видиш ефекта от технологията.
"Теории има най-различни, дали е точно така или не, е малко относително. Аз лично реших да не предприемам такива максимални рискове (прилагане на NoTill - бел.а), защото и обема ни не е малък. И после когато има загуби, те са сериозни", каза още той.
Разговорът с Божидар Митов провеждаме на среща във Велико Търново между земеделци и един от най-добрите агрономи в света в сферата на покривните култури и засушаването - Дейл Стриклър.
"Това, което Дейл Стриклър започна да обяснява за междинните култури беше много ценно - без това не може да се премине в NoTill. Това нещо много помага, но едва сега се развива у нас. Другото нещо е, че семената са доста скъпи пък има неща, които трябва да ги сработим с почвата и с влагата, която при нас е доста оскъдна. Много от нещата не искат да поникнат и особено, ако трябва да спазваме някакви изисквания, е трудно. Например при проверка в момента аз нямам какво да покажа освен това, което е по дневниците. Караме я малко като едно време в комсомола - план работа не върши; план работа отчита.
Наистина 5 години си трябват и да смениш мисленето, и инвентари, и почвата да премине в това нещо. Има ефект обаче. Валежите като са нормални или в плюс, нещата са в плюс на оранта. Но когато е сухо, като в момента - си личи доста разликата. И накрая човек по някакъв начин все пак трябва да се реши на това", добави Митов.
А на тези, които не вярват в подобни практики, но пък искат да опитат, Божидар Митов казва:
"Да са по-упорити! Това е в основата", заключи фермерът.
0 КОМЕНТАРА