Накратко:
•    Експерти очакват спад при цените на черноморската пшеница
•    Украйна е третият по големина вносител в ЕС


Седмицата започва предпазливо, като световните борси търсят посока, наблюдавайки глобалните търговски сигнали. Такъв дойде и от съобщението, че Египет и Русия планират създаването на съвместен комитет за мониторинг при търговията с пшеница, което показва по-тясно сътрудничество в логистиката и контрола. Египет остава един от най-големите вносители на пшеница в света и засилената координация с Русия може да промени посоката на доставките в региона на Черно море.

Предизвикателствата пред Черноморския произход не се изчерпват само с логистиката, но включват и климатичните прогнози. С поглед към новата реколта, в регионален план се очакват добри добиви, което допълнително ще окаже ценови натиск при продажбите. Според експерти, това ще проличи най-вече през есента, когато се очаква спад при цените FOB в черноморските пристанища.

От друга страна, Франция се завръща към пълния си производствен капацитет, след слабата миналогодишна кампания, което автоматично я превръща в основен конкурент за региона (включително България) по традиционните дестинации като Африка и Италия.

Към всичко това следва да се добави и фактът, че ЕС и Русия влизат в новия сезон с високи нива на преходните запаси, които следва да се реализират на пазара.

В навечерието на новото споразумение между ЕС и Украйна, статистиката показва, че Украйна се нарежда сред трите най-големи износители на селскостопански продукти за Европейския съюз през 2024 г.

Според Евростат, най-големият дял от вноса в ЕС за 2024 г. е бил от Бразилия - 8,8% (17,1 милиарда евро), Обединеното кралство - 8,5% (16,6 милиарда евро), и Украйна - 6,7% (13,1 милиарда евро). Зад тях остават САЩ - 6,1% (12,0 милиарда евро), Китай - 5,1%, Норвегия - 4,7%, и Турция - 4%.

От гледна точка на износа, най-големият купувач на европейска продукция през 2024 г. е Обединеното кралство - 23,0% (54,0 милиарда евро), следвано от САЩ - 12,8%, (30,1 милиарда евро), Швейцария -5,4%, (12,6 милиарда евро) и Китай - 5,3%, (12,3 милиарда евро).

През 2024 г. износът на селскостопански продукти от ЕС възлиза на малко над 234 милиарда евро, спрямо внос от почти 195 милиарда евро, което определя излишък от 39,2 милиарда евро. Както износът, така и вносът са нараснали на годишна база, съответно с 2,8% и 6,7%, показват данните на Евростат.

Подкрепете независимата журналистика