Накратко:
• Евро и петрол дадоха тласък на борсите в Париж и Чикаго
• Протести на полската граница срещу украинското зърно
Пшеницата на Euronext се повиши в синхрон с фючърсите в Чикаго, тъй като пазарите намериха подкрепа след тридневен спад и търговците оцениха времето и перспективите за износ.
Декемврийската пшеница на базираната в Париж Euronext се установи с 0,7% нагоре до 227,75 евро за тон в средата на седмицата. Договорът по-рано се изравни с едноседмичното дъно от вторник (225,00 евро), преди да се възстанови.
Спадът на еврото, което достигна двумесечно дъно спрямо долара, оказа подкрепа на европейския произход, докато стабилизирането на суровия петрол помогна за укрепване на зърнените пазари и от двете страни на океана.
„Еврото падна значително и ние също достигнахме стабилна зона на подкрепа на Euronext“, сподели дилър на фючърси.
Пазарът на пшеница очаква по-ясна картина за въздействието на руското правителство относно регулиране на износа на пшеница, включително чрез предложен праг на цените, както и по-високо експортно мито.
Ходът на Турция за частично облекчаване на забраната за внос на пшеница, не се смята за фактор, който би увеличил европейското търсене, тъй като се очаква вносителите да черпят от руските доставки на пшеница.
Нарастващите цени в Русия и Украйна подхраниха очакванията, че пренасищането на доставките от реколтата в Черно море намалява.
Но подобряването на метеорологичната обстановка в региона на Черно море, най-вече над сухите части на Южна Русия, помогна за ограничаване на цените.
От друга страна, Министерството на аграрната политика и храните на Украйна очаква страната да изнесе около 40 милиона тона зърно през 2024-2025 г. Това каза първият заместник-министър на аграрната политика и храните Тарас Висоцки, цитиран от украинските медии.
„Сложните климатични условия доведоха до това, че добивите тази година са малко по-ниски от предходната. Няма преносни остатъци от предходния период. Ето защо нашият износ на зърно се оценява на около 40 милиона тона, което е значително по-малък обем. Сигурни сме, че съществуващата инфраструктура, включително в Дунавския регион, сухопътните коридори, железопътният и автомобилният транспорт и морският коридор ще дадат възможност за износ на този среден обем“, добави Висоцки.
Има твърдения от Полша, че нейните фермери се готвят да блокират границата на страната с Украйна близо до ГКПП Медика, предупреди той.
„Искам да подчертая, че продължава работата на междудържавно ниво и на ниво асоциации, за да не се материализират подобни твърдения в някакви конкретни действия. Показахме цифри, които говорят, че украинските продукти нямат голямо влияние върху полския пазар. Основната част от нашите продукти, преминаващи през сухопътната граница, преминават през Полша, без да остават на нейния пазар, те отиват в други страни от ЕС или в трети страни“, каза Висоцки.
Украйна не вижда причина за блокадата на границата и прави всичко възможно, за да предотврати протестите на полските фермери, завърши министърът.
0 КОМЕНТАРА