Ако добивът от пшеницата е под 420-450 кг от декар, сме на червено при тази цена”, коментира за Агри.БГ производителят на зърнено-житни и маслодайни култури Борис Захариев, който стопанисва близо 17000 дка обработваеми земи в района на Брезник. В момента цената на Софийска стокова борса на тон пшеница е около 340-380 лв. за тон, фючърсните сделки се сключват при близо 400-440 лв. за тон. 

“Не сме продали още един килограм от прибраната пшеница. Всичко е на склад, но все още не могат да се кажат и точните добиви”, допълни още той. 
Разходите за стопаните обаче тази година могат да бъдат покрити, само ако добивите надхвърлят 450 кг от декар, категоричен бе Захариев. 


В региона на Брезник стопаните не могат да постигнат високите добиви от зърно подобно на другите региони, тъй като планинските условия налагат друг тип земеделие. 

За другите региони, където средният добив е 600-800 кг/дка, сметките се връзват. За нашия регион и по принцип за всички планински региони сме със значително по-слаби добиви поради географските особености. Почвеният състав на нашата община започва от 5 до 12 категория. Нашите полета са от 5 до 9 категория земя, във високите полета има блокове със земя 10-12 категория, които не стават абсолютно за нищо. Не можем да търсим високи добиви”, допълни още Борис Захариев. 
По думите му около 20% от управляваните от него площи не могат да бъдат използвани за обработка, тъй като представляват елементи от ландшафта.

Кажете ни: Какви са средните Ви добиви от пшеница за 2024 г?

В стопанството на Захариев има и около 1000 дка люцерна, които обработва за производство на фураж за животновъди. По думите му обаче забраната за косене в нивите трябва да бъде преработена, тъй като земеделските производители не могат да изпълнят договорите за груб фураж към животновъдите

Тази забрана е необходима, но според мен трябва да бъде премерена, защото в момента има животновъди, на които им липсва груб фураж. Специално в нашия регион прибирането на груб фураж е на по-късен етап - не юни месец, а края на юни и юли и оттук вече следва, че има забавяне. Грубият фураж вече изгаря от горещините и има недостиг. В момента имаме неизпълнени обещания към колеги”, допълни още Борис Захариев.

Според него на земеделските производители трябва да се позволи работа в тъмните часове от денонощието с определена техника, при строг контрол на дейностите, обясни фермерът.