Очертава се тази година великденските агнета в Гърция да се продават на по-висока цена. Причината - животновъдният сектор е силно засегнат от болести. В някои региони има въведени ограничения, а в други ситуацията се подобрява, но бавно, съобщава гръцкият сайт Agronewsbomb. 

Откриха чума по дребните преживни животни и в Австрия

През последните дни ограниченията за зоозоните бавно се премахват във всички региони на страната. Кланиците започват да работят нормално. Много животни са умъртвени, като малница са получили обезщетения, споделя Антонис Цициас, животновъд от Аргиропули. 

Преди десетина дни агнешкото беше 7 евро за килограм, козето - 6,30 евро за килограм, а овцете - 4,30 евро за килограм. Смятам, че тази година, поради страха от зоонози, няма да имаме явленията от миналото с масовия внос от балканските страни и нещата ще бъдат по-строги. Ако това се случи, при положение, че няма агнета, се очаква да се вдигнат цените на местно ниво, смята Антонис. 

Йоргос Цулиадакис, животновъд от Ираклион, описва ситуацията в сектора в черни нюанси. 

Ние сме в 10-километровата зона от двата случая на едра шарка  в Арчана и следователно все още сме под ограничение за кланета. Положението с нашите финанси е драматично, тъй като сме принудени да купуваме фураж на 55 и 60 минути от континентална Гърция. Представете си, че след коронавируса започнахме да плащаме сламата на килограм, тъй като стана много скъпа, а не на бала, която взимахме преди. Вече две години и половина ни обещават програма "Амалтея" за субсидиране на храна за животни. Войната ще свърши в Украйна и пак няма да сме получили парите, които дори правителствените министри обявяват, оплаква се той. 

Междувременно при цените на млечните агнета в момента има лек спад. 

Мнение: Ниската цена обезсмисля отглеждането на ярета за месо

Около 200 животновъди в Ксанти и Хрисуполи са в драматична ситуация. Те загубиха животните си. Само някои от тях получиха обезщетения. Тези, които са умъртвили животни преди октомври 2024 г., са получили пари. Оттам нататък чакаме да приключат процедурите, споделя Сакис Лукмакиас.

Неговите животни, подобно на много други, са затворени от 5-6 месеца. 

Това води до големи разходи. Няма смисъл да се субсидира храната за животни. Сигурно още дълго ще чакаме. Голямо безпокойство има в 13 села в Ксанти и Кавала, тъй като много от нас не са получили субсидии. През 2014 г., разбира се, процедурите бяха задействани веднага и браншът беше спасен със спешна помощ, казва още Сакис. 

Търговците вече търсят агнета за Великден

Цените на агнетата вървят нагоре.

Атинските търговци са започнали да обикалят и да търсят агнета в нашия район. Смятам, че до Великден производствените цени няма да паднат под 8 евро за килограм, прогнозира Лукмакиас.



Вижте още:

Овцевъди: Има опити да се сваля цената на млякото

Противоречиви тенденции в прогнозите за животновъдството в ЕС – къде е България?

Как овцете спасяват фермерите в криза