Блокчейн технологията предлага значителни предимства за хранителната индустрия, свързани с прозрачността, проследимостта и доверието на потребителите. България има потенциала да се възползва от тези иновации, но е необходимо активно действие от страна на държавата, бизнеса и обществото за внедряването им, се казва в анализ на Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) относно използване на блокчейн за справяне с измамите с храни.
Как обаче действа тази технология на практика? Блокчейнът е метод за съхранение на данни, предназначен да запази информацията непроменена и защитена от неоторизирани промени или кибератаки, като въведената първоначално информация за даден продукт не може да бъде променяна.
Въпреки че България има развит селскостопански сектор, внедряването на блокчейн технологии в хранителната индустрия все още е ограничено. Малцина са производителите у нас, които могат да се похвалят с подобна възможност за проследимост на продукцията от масата до полето.
Независимо, че все повече потребители търсят късата верига на доставки, личната среща с производителите и познаване на технологията на производство на дадена храна, блокчейнът остава далеч назад в класацията им на канали за придобиване на информация.
“Най-често малките производители се сблъскват със сложни регулации и бюрократични препятствия, а потребителите все още не оценяват на практика възможностите, които предлага технологията”, коментират експерти, а малцината предприемачи включили специален QR-код върху етикета на продуктите им, който дава шанс за реална информация за производството коментират, че пазарът у нас все още “не е узрял” за подобни нововъведения.
На другия полюс са изследователите и учените, които твърдят, че внедряването на блокчейн би могло да улесни процесите по регистрация и проследяване на продукцията, както и да повиши доверието на потребителите чрез предоставяне на прозрачна информация за произхода и качеството на храните, но за тази цел трябват повече инициативи, адаптиране на нормативната уредба, която да признава блокчейн като официален метод за проследимост на храните и не на последно място - привличане на средства от европейски програми и сътрудничество с международни организации за внедряване на иновативните решения в практиката.
0 КОМЕНТАРА