28,4% повече площи с рапица за реколтиране на годишна база има през тази година към средата на месец май, сочат данните в оперативния анализ за основните земеделски култури на аграрното министерство. 
Така, ако през 2024 г. по това време на годината общите ниви с маслодайната култура са били над 75 хил. ха, към днешна дата посевите с маслодайната култура са над 97 хил. ха. 

Заради мразовете, които засегнаха големи насаждения с рапица, добивите през тази година обаче може да не са толкова високи, обясняват стопани. В голяма част от полетата възстановяването на растенията е почти напълно, казват други. Най-големи щети имаха стопаните в южната част на страната, където температурите в критична фаза на растенията паднаха под минус 7 градуса.

Увеличение на площите с рапица има и в Добруджа, откъдето обясниха, че тя се завръща след няколкогодишно отсъствие и заради нуждата от разнообразяване на културите в сеитбооборота. 

Фермери: Житото е като окосено, ще пресяваме пролетниците, ако намерим пари

По оперативни данни, към 15 май 2025 г. площите за реколтиране с пшеница са с близо 3% повече на годишна база до 1 147 487 ха, а зимният ечемик отбелязва ръст от над 8% до 173 837 ха. При ръжта има увеличение на площите за реколтиране от над 11% на годишна база до 7 116 ха, единствено при тритикалето площите са се свили с около 3% до 16 509 ха тази година. 

При пролетните култури от аграрното министерство отбелязват, че на този етап изоставането на сеитбата на слънчоглед е почти изцяло преодоляно, като засетите площи с маслодайната култура са едва с 1,7% под нивото отпреди една година. Намалението на засетите площи с царевица за зърно на годишна база се свива до 21,7%, докато при пролетния ечемик е налице ръст от 39,6%.

 

Подкрепете независимата журналистика