До 30 юни земеделските стопани трябва да получат подпомагане в размер на близо 1 млрд. лв., затова екипът на Министерството на земеделието и храните полага усилия плащанията по интервенциите по директните плащания за Кампания 2024 да се разплатят в срок. Това коментира по време на информационна кампания за директните плащания в Плевен заместник-министърът на земеделието и храните Стефан Бурджев.

Тазгодишната кампания върви в срок, затова стопаните трябва да са активни  при подаване на заявления без санкции до 15 май 2025 г.

Тази седмица предстои да стартира регистрацията за обучението на ДФ „Земеделие“ за земеделските производители с фокус върху техническите аспекти и спецификите на подаване на заявления чрез Системата за електронни услуги (СЕУ).

За предходния програмен период по Програма за развитие на селските райони 2014-2020 г. за област Плевен са изплатени над 140 млн. лв., сочат данните на МЗХ и ДФЗ. От тях над 30%, или повече от 42 млн. лв. са получили фермерите за модернизиране на стопанства и инвестиции в преработка на селскостопански продукти. По Кампания 2024 общият брой на подадените заявления за интервенциите по директните плащания само за област Плевен са 1788.

Пред над 200 земеделски производители бяха представени условията за кандидатстване по Кампания 2025, стандартите за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС), екосхемите, новите моменти в интервенциите в областта на биоземеделието, агроекологията и хуманното отношение към животните.

По обвързаните с производството плащания беше припомнено, че се запазват облекчените условия за доказване на реализация за производителите на мляко и месо. Експерти от МЗХ запознаха участниците и с инвестиционните приеми за агрохранителния сектор в Стратегическия план и правилата за кандидатстване по интервенцията за застрахователните премии, която вече стартира.

Социалната условност: Къде грешат най-много земеделските стопани?

Новите инструменти за социална условност, контролът, които се осъществява по еднодневните трудови договори, както и основните моменти по спазване на изискванията за работно време и безопасни условия на труд, бяха тема на експертите от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“.