Страстите около държания бюджет винаги са били големи и това е нещо съвършено нормално. Всеки иска повече за собствения си сектор, държавата се опитва от всеки да вземе по малко, за да бъдат всички поравно недоволни.
Този път обаче земеделските производителите са доста недоволни. Стигна се и до обявяване на протестна готовност.
Земеделците са недоволни, че в разчетите на държавните пари няма заложени средства за т. нар. „Украинска помощ”, за инвестиции в хидромелиорации и напояване на земеделските площи.
„Земеделските производители са притеснени от липсата на достатъчно средства за аграрния сектор в бюджет 2025 и са готови да излязат на протест”, коментира за Агри.БГ председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов.
От НАЗ настояват за спешна среща с депутатите преди да са заработили парламентарните комисии в Народното събрание. Същото поискаха и от Българската аграрна камара, както и сдружение „Обединени земеделски производители“.
Финансовият министър Людмила Петкова обясни, че целта на план-сметката на държавата за следващата година е запазване на фискалната устойчивост в средносрочен план.
"По-скоро трябва да има ограничаване на разходите и поетапно увеличаване на вноските за пенсиите, но по голяма част от приходните и разходните мерки няма съгласие. Наясно сме, че не може да има съгласие по всички мерки. Нашите предложения се базират на есенната ни макроикономическа прогноза и на действащото законодателство", каза още Людмила Петкова.
Това обаче не променя факта, че недоволството е аграрния сектор е огромно. Защото пари за Украинска помощ няма, но по-лошото е, че не се предвиждат и средства за увеличаване на поливните площи в страната.
Има е една хубава новина тази седмица - Съветът на ЕС реши единодушно да приеме България и Румъния в Шенген и по суша. Контролът по вътрешните граници ще бъде премахнат от 1 януари.
На 31 март България и Румъния се присъединиха към Шенгенското пространство по въздух и море.
Шенгенското пространство без контрол по вътрешните граници е една от най-ценните придобивки за гражданите на ЕС. Започнало през 1985 г. като междуправителствен проект между пет държави - Белгия, Германия, Люксембург, Нидерландия и Франция - то постепенно се разширява, за да се превърне в най-голямото пространство на свободно движение на хора и стоки в света.
Пълноправното приемане на България и Румъния в Шенгенското пространство ще донесе редица ползи за аграрния сектор.
Премахването на граничния контрол между страните от Шенген ще улесни и ускори транспортирането на земеделски продукти.
Но както през седмицата коментира за Агри.БГ председателят на Националната браншова камара "Плодове и зеленчуци" Цветан Цеков: „В един момент да не се окаже, че имаме безпрепятствен достъп до европейските пазари, само че те вече да са заети от продукция, която се произвежда със съвсем друга себестойност”.
Или иначе казано – честит ни Шенген! Но да внимаваме, защото на вратата на Европейския съюз чукат Украйна и Молдова.
За Меркосур – това е друг кусур. Ще го коментираме следващата седмица.
Напишете ни в коментар какво мислите по всички тези теми.
За какво още говорихме в подкаста – вижте във видеото.
Четете Дарик в Агри.БГ и случайте Агри.БГ по Дарик радио.
Всички епизоди на AgriПодкаст
🎧: Ние сме в Spotify: https://open.spotify.com/show/3zGayp15vTKfgd4a3PpA6P?si=e1648f7960b64d73
🎧: В Anchor: https://podcasters.spotify.com/pod/show/agribg-podcast
🎧: Както и в Youtube Podcast: https://youtube.com/playlist?list=PLKezk4LLz3nsRpvI8x4eZnZRSeACmsFHL&si=pzGPQbUVj8S8wZdl
5 КОМЕНТАРА
16.12.2024
15.12.2024
15.12.2024
15.12.2024
15.12.2024